Gyümölcsök - Zöldségek


Alma
Héja pektinben gazdag. Gyümölcshúsában több mint 20-féle ásványi anyag található. Gyümölcssav- és vitamintartalma ( A, B1, B2, C, E ) magas. Nyugtató hatással van a gyomorra, ezért „orvosság-gyümölcs”-ként is emlegetik: napi egy alma fogyasztása ajánlott. A népi gyógyászatban az almát a skorbut és a fogínyvérzés ellenszereként tartják számon. Kálciumtartalma a csontképződésre van jó hatással.


Ananász
Az ananász őshazája feltehetően Paraguay, Kolumbusz Kristóf hozta be Európába 1493-ban. A citrusfélék családjának tagja. Az aromaanyagok mellett értékes ásványianyagokat ( vas, kalcium ), cukrot, gyümölcssavakat és vitaminokat ( A, B, C ) tartalmaz.


Avokádó
Az avokádó egy zöld-fekete körteformájú gyümölcs, a fajtájától függően sima vagy erősen ráncolt héjjal. Gyümölcshúsa vajszerű, diójellegű ízzel. Emiatt nevezik az avokádót származási helyén "őserdei margarinnak" is. A gyümölcshús közepén egy nagy mag található, amely könnyen eltávolítható. Az avokádó akkor érett, ha e héj enyhe nyomásra benyomódik. A gyümölcs nagy olajtartalmú, semleges ízű, így mind édes, mind sós ételek készítéséhez kiválóan alkalmas.


Banán
A banán az egyik legrégebbi kultúrnövényünk, a déligyümölcsök családjának kedvelt tagja. Magas az ásványianyag- ( foszfor, vas, kálium, magnézium, mangán ), vitamin- és ballasztanyag-tartalma. Könnyen emészthető, ezért fogyasztása különösen gyermekek és fogyókúrázók számára ajánlott.


Citrom
A citrom az örökzöld citromfa gyümölcse, mely akár 7 méteresre is megnőhet. A gyümölcs kiváló C-vitamin forrás, melynek köszönhetően fogyasztása hatékony baktériumölő, étvágygerjesztő és lázcsillapító hatású.



Carambola
A csillaggyümölcs – más néven carambola - zöldessárga színű, kis uborkaformájú gyümölcs, 5-6 elkeskenyedő bordával. Édes-savanykás ízű, nagyon jól oltja a szomjat. Energiatartalma: 147kj / 35 kcal Szobahőmérsékleten kb. 5 napig, hűtőszekrényben egy hétig tárolható ( +5 °C felett ). A gyümölcsöt nyersen vagy gyümölcssalátához fogyaszthatjuk. Különösen alkalmas díszítésként: ha a gyümölcsöt szeletekre vágjuk, csillagocskákat kapunk, amelyek jól mutatnak egy pezsgőkelyhen vagy koktélpoháron.

Grapefruit
A Nyugat-Indiai szigetvilágból származik. Az egyik legnagyobb citrusféle, átmérője a 10-18 cm-t is elérheti. Többféle ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, a C-vitamin is megtalálható benne. Gyümölcshúsa elősegíti az emésztést. Reggel éhgyomorra fogyasztva a grapefruit gyomortisztító hatású. Leve mézzel édesítve kitűnő ellenszere a meghűléses betegségeknek. Alacsony nátriumtartalma miatt diétázók is fogyaszthatják.


Kivi
A Kínából származó kivi fontos nyomelemeket, ballasztanyagokat, ásványi anyagokat, E- és C-vitamint ( 120-300 mg/100 g gyümölcshús ) tartalmaz. Fogyasztása erősíti az immunrendszert, a vérereket és a kötőszöveteket, valamint elősegíti a szívizom működését.



Kókusz
A kókuszpálma feltehetően Polinéziából származik, de ma már a trópusi partvidékeken mindenütt elterjedt. A kókuszdió tulajdonképpen ennek a pálmának a magja. Ezt a magot egy vastag rostos burok veszi körül, amely az éréssel sárgára színeződik. Ezt a burkot eltávolítják, így e nélkül kerül Magyarországra a kókuszdió. A benne lévő lé nem az igaz ízletes kókusztej, mivel az az éretlen, zöld kókuszban található. A kókuszdió egyik végén 3 csíranyílás található. Ezeken a pontokon könnyen kifúrható vagy nagyobb szöggel átlyukasztható a héj. Az így kapott lyukon kifolyatjuk a kókusz levét. Ezután a kókuszt konyharuhába tekerjük és kemény alátétre helyezve kalapáccsal feltörjük. A töredékekből kés segítségével kipattinthatjuk a fehér bélszövetet. Ezen a bélszöveten barna hártya található, amit rajta hagyhatunk.


Körte
A körte az egészség, a szerencse és a remény szimbóluma. Az édes és lédús körte nagyszerű téli tartalék, rostok, vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok jóízű tárháza. Emésztést segítő hatása miatt a fogyókúrás étrend ideális kiegészítője.


Kumquats
A kumquats – más néven koktélnarancs - egy Kínából és Vietnámból származó hosszúkás törpenarancs, amely 2-4 cm hosszú. Világos narancsszínű héja és narancsszínű húsa van. Kb. egy hétig szobahőmérsékleten és max. 2 hétig hűtőszekrényben tárolható. A kumquatsot héjával együtt fogyasztjuk. Jól megmossuk és vékony szeletekre, darabokra vagy kockákra vágjuk. Delikát grill- vagy sült húshoz, szárnyasokhoz, vadételekhez valamint rizshez adhatjuk. Ezenkívül kitűnő köret saláták és hidegtálak mellé.


Limetta
A citrom e kis, kerek és zöld testvérének vékony héja és világos zöld gyümölcshúsa van, mag nélkül. A gyümölcshús nagyon lédús, illatos és aromásabb a citroménál. A limettát a citromhoz hasonlóan lehet felhasználni.


Mandarin
Az egyik legédesebb gyümölcs, a citrusfélék családjába tartozik. A- és C-vitaminban gazdag, ezért hatékony ellenszere a meghűléses betegségeknek. 100 g gyümölcs 48 kalóriát tartalmaz.


Mangó
A mangó a legfinomabb egzotikus gyümölcsök közé tartozik. Alakja hosszúkásan kerek, zöldes pirostól sárgáig változó színe van. A gyümölcs húsa narancssárga színű, édes-kesernyés ízű, őszibarackhoz hasonlítható. A mangó akkor érett, ha kis nyomásra benyomódik. A gyümölcsöt mosás után hosszában elfelezzük és a magját eltávolítjuk. Likőrrel (vagy simán) a héjából kikanalazzuk vagy szaftként lekvárhoz és zseléhez használjuk ( mangóbólé ). Gyümölcssalátákba, fagylaltokba és édességekbe is tehetjük. A mangó húsa kitűnően alkalmas kiegészítőként sonkához, lazachoz, rákhoz vagy garnélához.


Narancs
A citrusfélék családjának tagja. Számos ásványi anyagot tartalmaz. Külön megemlítendő rendkívül nagy vitamintartalma ( 14-féle vitamin található meg benne! ). 100 g gyümölcshúsban 58 mg C-vitamin található. Fogyasztása elősegíti a szervezet hatékony védekezését a meghűléses betegségek ellen.


Papaya
A papaya egy körteformájú gyümölcs zöldessárga vékony héjjal. Gyümölcshúsa puha, lédús és érett sárgabarack illata van. A bors nagyságú magvak nem ehetők. A trópusokon a papayát még ma is reggeliként fogyasztják. Az éretlen papayák szobahőmérsékleten beérnek. Az érett papayát ajánlatos azonnal elfogyasztani vagy még 2 napra a hűtőszekrénybe tenni. Felhasználás: A gyümölcsöt elfelezzük és kimagozzuk. Egy kevés citromlével megcsepegtetjük és kikanalazzuk. Meghámozva és kockára vágva gyümölcssaláták értékes része. Fogyaszthatjuk előételként füstölt sonkával, utóételként pedig vörösborral leöntve.


Sárgadinnye
A sárgadinnye frissen fogyasztandó, de felhasználható gyümölcssaláták, bólék készítéséhez is. Tápértékét a következő anyagok határozzák meg: kalcium, foszfor, vas, nátrium, kálium, mangán, magnézium, réz, cink, kobalt, króm, A- és C vitamin.


Szőlő
A szőlőben rendkívül értékes tápanyagok találhatók meg, többek között szőlőcukor, fontos ásványianyagok ( kálium, kálcium, foszfor ), gyümölcssavak, B-vitaminok és C-vitamin. Fogyasztása jó hatással van az idegekre, az agyra, a csontokra és a fogakra.



Brokkoli
A brokkoli Dél-Európából származik. Energiatartalma alacsony, rostokban gazdag. Kitűnő C-vitamin- folsav- és béta-karotin-forrás. Felhasználható nyersen vagy mélyhűtötten is. Érdemes kuktában elkészíteni, mert így őrízhető meg legjobban a tápanyag-tartalma.


Burgonya
A burgonya őshazája az Andokban található. Először a XVIII. században fedezték fel ennek a zöldségnek az értékét. 100 g burgonya 84 kalóriát tartalmaz, fogyasztása gyors teltségérzetet okoz. Megtalálható benne kálium, fehérje, vas, magnézium és C- valamint B-vitamin.


Cukkíni
Világos- vagy sötétzöld színű, a tökfélék családjába tartozó zöldség. Alacsony energiatartalma miatt a fogyókúrás étrend szerves része. Sokoldalúan felhasználható ( salátába, köretként, grillezve, ), remek nyári étel a belőle készített krémleves.


Édeskömény
Az édeskömény a Földközi-tenger térségében honos zöldségféle, amelyet kezdetben gyógyhatású anyagai miatt termesztettek már az ókori egyiptomiak is. Íze jellegzetesen ánizsos. Kiválóan alkalmas pikáns ízű saláták készítésére. Párolva, főzve köretként fogyaszthatjuk.


Fokhagyma
Jellegzetes illatát az allicin nevű olaj okozza. Tartalmaz káliumot, B1-, B6-, C- és K-vitamint , valamint szelént.


Sampinyongomba
Háromféle sampinyongombát különböztetünk meg: fehér, barna ( vagy rózsaszín ) és óriás ( kb. 10 cm-es kalapátmérővel ). A gombák kalóriában szegények ( 24 kalória/100 g ), viszont nagy mennyiségben tartalmaznak fehérjét, aminosavakat, K-, D- és E-vitamint, valamint káliumot és vasat.


Gyökér
A magyar konyha hagyományos ízesítőeleme. Kiváló étvágygerjesztő. Vizelethajtó hatású, tisztítókúrák részeként is ajánlott. Tartalmaz karotint, C- és E-vitamint, valamint ásványi sókat. Használjuk egészben is: csokorban főzzük olyan ételbe, amiből azután kidobjuk.


Gyömbér
A gyömbér a trópusi gyömbérnövény vastag gyökere. A gyömbérgyökért vékony szeletekre vágva és reszelve használhatjuk fel többféle étel készítésénél. A friss gyömbér a hűtőszekrény zöldséges rekeszében egy hónapig eltartható. Ha a húst friss gyömbérrel pároljuk, sokkal puhább lesz.


Fejes káposzta
A Földközi-tenger vidékéről származik. Számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz: fehérje, cukor, kálcium, kálium, foszfor, magnézium, nátrium, jód, vas, A-provitamin, B- és C-vitamin ( 20 mg/100 g ). Ha a fejes káposztát megfőzzük, vitamintartalma megemelkedik, mert a hő hatására az aszkorbinsavak C-vitaminná alakulnak.


Karalábé
Legfontosabb tápanyagai a szénhidrát, fehérje, kálcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, valamint a B1-, B2-, B6- és C-vitamin ( 63 mg/100 g ).


Karfiol
Főleg Európában és Ázsiában elterjedt. C-vitamin-tartalma nagyon magas ( 70 mg/100 g ), viszont kalóriaszegény ( 22 kalória/100 g ). Gazdag ásványi anyagokban, főleg káliumban.


Kelkáposzta
Mediterrán vidékről származik. Változatosan elkészíthető, nagyon egészséges, vitaminokban gazdag ( B6, C, K ). Megtalálható benne a kálium, a kálcium és a vas is. 100 g káposzta 25 kalóriát tartalmaz. Erősíti az immunrendszert.


Kínai kel
A téli hónapok friss zöldségféléje a kínai kel. Gazdag C-vitaminban, megtalálható benne karotin, kálium és növényi rostok. Könnyen emészthető, energiatartalma alacsony. Salátaként, köretként fogyasztható, de levesnek vagy főzeléknek elkészítve is kitűnő.


Padlizsán
A padlizsán Indiából származik, a magyar konyha egyenlőre kevéssé fedezte fel. Héja C-, B1- és B2-vitamint tartalmaz, ezért ne hámozzuk feldolgozáskor. Nyersen fogyasztva kalóriaszegény, ezért a fogyókúrázók étrendjének fontos eleme. Ezenkivül hatásos reuma, isiász és vesebajok esetén.


Paprika
Dél- és Közép-Amerikából származik, a XVI. században került Európába. Megkülönböztetünk zöldség-, fűszer- és paradicsompaprikát. A paprika kalóriaszegény, tartalmaz ballasztanyagokat, A-provitamint, E-, K-, C- és B6-vitamint, valamint folsavat. A piros paprika több A-provitamint tartalmaz, mint a zöldpaprika.


Paradicsom

Eredetileg az Andokban őshonos zöldség. 1498-ban Kolumbusz Kristóf hozta be Európába. Megkülönböztetünk kerek paradicsomot ( sok gyümölcssavat tartalmaz ), húsos paradicsomot ( édesebb, mert kevesebb gyümölcssavat tartalmaz, mint a kerek fajták ), koktélparadicsomot ( többféle színben létezik ) és ovális paradicsomot ( világító piros, kevés magot tartalmaz ). A paradicsomban hétféle ásványi anyag, tízféle nyomelem, tizenháromféle vitamin és cukor található. A paradicsom serkenti a gyomorműködést és meghozza az étvágyat.

Koktélparadicsom
A koktélparadicsom egyfajta mini paradicsom. Piros kemény héja és világos piros, zselészerű húsa van. Különösen intenzív édes paradicsomízzel rendelkezik. Lehetőleg ne a hűtőszekrényben, hanem hűvös helyen 4-5 napig tároljuk a koktélparadicsomot. Mini mérete miatt különösen alkalmas saláták, előételek, sült ételek, zöldségételek stb., díszítésére.


Póréhagyma
Egyesíti a hagyma és a fokhagyma élettani hatásait, baktérium- és vírusölő. Fogyasztása kedvező hatással van az emésztőszervekre és a köhögésre. Elkészíthetjük párolva, köretként is, vagy fogyaszthatjuk nyersen.


Sárgarépa
Rendkívül egészséges, legnagyobb mennyiségben béta-karotint tartalmaz, mely az A-vitamin miatt fontos ( a bőr, a haj és a szemek épségéért felelős ). Ezenkívül megtalálhatók benne szénhidrátok, kálium, kálcium, vas, K-vitamin és folsav. Pektintartalma miatt kímélő, diétás étrend részeként is fogyasztható.


Retek
Európában 400 éve ismerik. Bőségesen tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat ( pl. kálium, vas, C-vitamin ).Mindig ízesítés nélkül fogyasszuk a retket, mert sózva kiválik belőle a kálium.


Fejes saláta
Eredetileg Dél-Amerikából származik. Friss ízét a benne található alma- és citromsavnak köszönheti. Tartalmaz fehérjét, kálciumot, káliumot, foszfort, vasat, valamint B1-, B2-, B6- és C-vitamint. Cukorbetegek, túlsúlyosak is bátran fogyaszthatják.


Uborka
Az egyik legegészségesebb zöldség. Tápanyagtartalma miatt táplálkozás-élettani szerepe jelentős. Különösen magas a víztartalma ( 96 % ), emellett gazdag káliumban, kálciumban, foszforban, vasban, szénhidrátokban és vitaminokban ( A1, B1, B2, B6, C ). Bevált arcpakolási szer, üdítő és bőrtisztító hatású.



Vöröshagyma
Egyiptomban már i.e. 3000-ben fogyasztottak hagymát. Jelentős mennyiségben tartalmaz káliumot és cinket. Antiszeptikus és rákmegelőző hatású. Kiváló háziorvosság meghűlés esetén.


Zeller
Gyógyító erejét már a középkori görögök is ismerték. Rengeteg szerves nátriumot tartalmaz. Megtalálható benne továbbá foszfor, kalcium, kálium, magnézium, vas, A-, B-, C-vitamin, valamint nyomelemek. Gyógyhatása nyersen fogyasztva érvényesül legjobban: vízhajtó, idegnyugtató.

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...