Ötletek és tippek IV

Ötletek és tippek a háztartásban:

Összegyűjtött házi apró tanácsokról van szó, amiket már régóta használnak a háziasszonyok.



151,Vigyázz, a palacsinta tésztájának összeállításánál kevés cukrot rakj bele, mert különben leragad a palacsintasütő aljára, aztán darabokban szedheted ki!


152,A petrezselymet jól megmosva, apróra vágva az utolsó pillanatban teszem hozzá az ételhez. Friss és üdítő íze, illata így megmarad, nem beszélve magas vitamintartalmáról!


153,A daragaluska tésztájába mindig teszek egy gondolatnyi sütőport. Így sokkal finomabb, "remegősebb" lesz ez a kiváló levesbetét!

154,A daragaluskához keverd lazára a tojást a darával, 1 órával korábban, mint ahogy szükséged lenne rá. Mire szaggatod megszilárdul, de puha lesz.


155,Bármilyen húslevesbe tegyél jól megmosott vöröshagymát, héjastul! Csodálatos színt kölcsönöz levesednek, a főzés befejeztével el lehet távolítani belőle.


156,A tengeri halat tedd néhány órára enyhén sós, fokhagymás tejbe. Használat előtt öntsd le róla a tejet, itasd le róla a nedvességet, s máris panírozhatod, sütheted. Finom, omlós sült hal lesz a jutalmad!


157,Kelt tésztára soha ne nyiss ablakot! Bármennyire meleged van, a finom sütemény reményében tűrnöd kell a "trópusi" konyhát! Egyébként egy lapos, ehetetlen masszát kapsz!


158,Száraz babot érdemes nagyobb mennyiségben vásárolni! Adagonként fagyaszd le, így megakadályozod a zsizsikesedését!


159,Kávézaccot soha ne önts ki! A virágföldre simítva táplálja a növényeket, az eldugult lefolyót pedig ismét "átjárhatóvá" varázsolja!

160,Hús panírozásakor, ha úgy találod, kevés a prézlid, nyugodtan hozzákeverhetsz a zsemlemorzsához egy kevés lisztet!


161,Sót mindenfajta sütemény tésztájába kell tenni, még az édes tésztába is, mert e nélkül nem lesz finom!


162,Sose fagyassz le olyan ételt, ami krumplit vagy tejfölt tartalmaz!


163,Az élesztőt mindig langyos tejbe tegyed! Pici cukorral, amelyet a tejbe teszel, elősegíted az élesztő "felfuttatását".


164,Töltött káposzta készítésekor béleld ki az edényt hajszálvékonyra szelt szalonnadarabokkal! Így nem ragad le az étel az edény aljára, és még az íze is finomabbá válik!


165,Ne legyen a bejgli tölteléke nagyon folyós állagú, mert menthetetlenül kireped a finomság, és kanállal kell a tepsiből kiszedni!


166,A narancs héját ne dobd ki! Tedd a radiátorra! Kellemes, ünnepi illatok terjengenek hamarosan az egész lakásban!


167,Kemény tojás készítésekor rakj a főzővízbe egy pici sót, a gázról levéve hideg vízben pihentesd pár percig. Sokkal szebben le tudod szedni a tojáshéjat.


168,Leveseket, pörkölteket csak akkor sózd, ha már félig megfőtt! Így sokkal hamarabb puhul meg.


169,Mákot fele-fele arányban a kávédarálóban is lehet őrölni. Önmagában be ne tedd, mert tönkre teheti a masinádat!



170,Mi a legegyszerűbb módszer, hogy megállapítsd, használható-e még a tej? Egy kávéskanálba önts belőle, rakd a gázláng fölé. Ha felforr, használhatod, ha már ott összemegy, dobd ki az egészet!


171,Amikor szezonja van, felszeletelek 2-3 kg zöldpaprikát. Adagonként folpackba rakom, lefagyasztom, és télvíz idején használom pörkölt ízesítésére. A paradicsomokat darabonként ugyanígy lefagyasztom!


172,A tojásokat mindig mosd meg felhasználás előtt! Számtalan kórokozó tapad meg rajta, amelyek óhatatlanul az ételbe kerülhetnek!


173,A hűtőt langyos ecetes vízzel mosd át olvasztáskor. Fertőtlenít és a kellemetlen szagokat is eltünteti!


174,Használat előtt a citromot görgesd meg egy kicsit az asztal lapján, így lédúsabb lesz. Ha csak pár cseppet akarsz felhasználni, megmosása után szúrjál bele kötőtűt, úgy nyomd ki a levét. A maradékot csavard alufóliába.


175,Lágy sajtot könnyebben tudsz reszelni, ha rövid időre beteszed a fagyasztóba.


176,Ha nagyon savanyú a káposztád, egy kissé öblítsd át friss vízzel!


177,Félbevágott citromra tegyél alufóliát, tedd a hűtőbe! Néhány napig felhasználható teába.


178,Reszelt almára rögtön csepegtess frissen facsart citromlevet. Így megakadályozod, hogy megbarnuljon!


179,A vöröshagymát felszeletelés előtt tedd hideg vízbe. Így nem csurog a könnyed, amikor felszeleteled.


180,A krumplit mindig hideg vízben tedd fel főni! A vitaminok, ásványi sók így kisebb mértékben oldódnak ki belőle. A főzővizet ne öntsd ki! Több étel készítésénél is felhasználható.


181,Ha újburgonya-pucolás után barna lett a kezed, citrompótlóval dörzsöld, az viszi le csak igazán.


182,Amikor "klopfolod" a rántani való hússzeleteket, tégy a deszka alá több rétegben összehajtott konyharuhát, így nem tudja meg a szomszédasszonyod, mit főzöl ebédre!


183,Ha a szalonnát kevés zsiradékban kezded el sütni, nem lesz büdös-füstös az egész lakás.


184,Egy régi fogkefével nagyon könnyen el lehet mosni a sajtreszelőt!

185,Konyhádban legyen mindig egy olyan körömkefe, amit csak és kizárólag a zöldségeid sikálására használsz.


186,Nem ég le a tejbegríz, ha főzés előtt egy kis vizet töltünk az edénybe.


187,Nem szárad meg a sült burgonya, ha nem sózzuk meg közvetlen sütés után.


188,A tojás főzővizébe pár csepp ecetet teszek, így - ha felreped a tojás - sem folyik ki.


189,Ahhoz, hogy a kocsonyalé biztosan megdermedjen, a főzés megkezdésekor a húsokkal együtt 3-4 db csirkelábat teszek a lébe. Biztos siker és nem kell zselatint használni.

190,Ha valamilyen étel megfogja az edényt, áztasd be citromos vízzel pár órára, szépen leoldja az elszíneződést.


191,Nagyobb sütés-főzések idején a gáztűzhelyet védjük alufóliával, így megkímélhetjük magunkat a tűzhely súrolásától.


192,Az ecet a konyhában nem csak ételkészítéshez jó. Remek fertőtlenítő! A műanyag edények színének visszaadója, de bármilyen folyékony mosogatószerhez adva, csillogó edényeket varázsolhatunk vele. A nagymamámtól tanultam, nem újdonság!



193,Csaptelepeket, rozsdamentes fém mosogatókat ecettel vízkőtelenítek vízkőoldó helyett.
Nem marja és nem lesz foltos. Nem beszélve arról, hogy természetbarát.


194,Ha nincs a konyhában zabkorpa, zabpehely is megteszi, ha ledarálod.


195,Ha a vörösbor a textíliára csöppen, szórj rá sót, hagyd állni egy ideig, és csak azután mosd ki. A folt nyomtalanul el fog tűnni!


196,Bebarnult üvegpoharakat legfényesebbre és legtisztábbra egy marék durva sóval tisztíthatunk, jól átsúrolva kívül-belül.


197,Ropit magunk is készíthetünk. Ha félbarna kenyérdarabokat aranysárgára pirítunk a sütőben, fokhagymával bedörzsöljük, sózzuk, borsozzuk őket, és olívaolajat csöpögtetünk rájuk, már kész is a borhoz kiváló rágcsálnivaló.


198,A só tisztítja a sütőt. Ha valami kifutott, azonnal sót kell rászórni, majd ami odaégett, kihűlt állapotban könnyedén letörölhető.


199,Nem fröcsköl az olaj sütés közben, ha egy pici sót szórsz bele.


200,Ha zsírfolt vagy paprikás folt kerül a ruhára, szőnyegre, babahintőport kell rá szórni, és utána kb. egy óra múlva a ruhát ki lehet mosni. Szőnyegnél ismeretlen foltra is jó, este behintőporozzuk, reggel kiporszívózzuk, és tökéletes.

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...