2012. december 17., hétfő

Ünnepi köszöntő

Áldott , Békés , Szeretettel teli karácsonyi ünnepeket kívánok minden kedves vendégemnek és egyben Egézségben , gazdagságban bővelkedő Boldog Új Évet !
Buborék van a pohárban,
malac repül a szobában,
pezsgőt inni most nem szégyen,
önts úgy is ha nem kérem,
ma még nagy bulit csinálok,
Boldog Új Évet Kívánok!

2012. december 3., hétfő

Kókuszcsók mézesen - Puha mézeskalács

Kókuszcsók mézesen

Hozzávalók:
6 dkg cukor, 28 dkg méz, fél csomag vaníliás cukor, 28 dkg kókuszreszelék, 2 tojás, 24 dkg liszt, fél csomag sütőpor.

Elkészítése:
A megadott mennyiségű cukrot a mézzel felfőzzük. Amikor kihűl, hozzáadjuk a kókuszreszeléket, a tojást, lisztet, sütőport. Az egészet összegyúrjuk – szükség szerint kevés mézzel – formálható tésztává alakítjuk. Diónyi gömböket rakunk belőle vajazott tepsire. A csókok tetejére kevés reszelt kókuszt szórunk. Lassan világos sárgára sütjük. Finom teaédesség pár napi állás után.


Puha mézeskalács

Egy tálba megszitálunk 28 dkg lisztet 18 dkg porcukorral, 1 dkg szódabikarbónával. 5 dkg vajat megolvasztunk és kikavarjuk 28 dkg forró mézzel. Könnyedén belekeverünk 6 tojássárgáját, 7 dkg őrölt mogyorót vagy diót, 4 dkg puhított csokoládét, egy kis pohárka rumot, 5 dkg mazsolát (amit 1 kanál liszttel keverünk össze) és a 6 tojás fehérjének keményre vert habját. Tepsibe öntjük úgy, hogy egy ujjnyi vastag legyen a tészta. Lassan megsütjük és még melegen, vízszintesen kettévágjuk. Finom lekvárral megkenve a két lapot egymásra tesszük, vaníliás cukorral megszórva felszeleteljük.

Mézes szeletek - Mézeskalács szívek

Mézes szeletek  

Hozzávalók:
4 tojás, 22 dkg porcukor, 1 citrom reszelt héja, 2 késhegynyi szódabikarbóna, 6 szem törött szegfűszeg, 1 csapott teáskanál tört fahéj, 36 dkg liszt, 10 dkg mandula.

Elkészítése:
A 4 tojássárgáját a meglangyosított mézzel, porcukorral, citromhéjjal, őrölt fahéjjal, szegfűszeggel tálban 10 percen át jól felverjük. Hozzáadjuk a hosszúkásra vágott pirított mandulát, két részben belekeverjük a lisztet, majd a 4 tojás kemény habját. Margarinnal kikent, liszttel meghintett tepsibe öntve mérsékelt tűzön sütjük. Ha kihűl, tetszés szerinti szeletekre vágjuk.

Mézeskalács szívek

Hozzávalók:
730 dkg Graham-liszt, egy teáskanálnyi sütőpor, 10 dkg darált mogyoró, késhegynyi reszelt narancshéj, 5 dkg kandírozott citromhéj, 5 dkg kandírozott narancshéj, két teáskanál fahéj, késhegynyi őrölt kardamómi mag, egy kávéskanál őrölt szegfűszeg és szegfűbors, 15 dkg méz, egy tojás, egy tojássárgája, 10 dkg baracklekvár, egy tábla tortabevonó csoki, dió és aszalt gyümölcsdarabok a díszítéshez.

Elkészítése:
Keverjük a liszthez a darált mogyorót, a sütőport, a reszelt narancshéjat, és az aprítógépben megőrölt, kandírozott narancs- és citromhéjat, valamint a fűszereket. Utána dolgozzuk bele a tojást, a tojássárgáját és a mézet, majd pihentessük az összegyúrt tésztát egy éjszakán át.

Másnap nyújtsuk ki 1 cm vastagságúra, és szaggassunk ki belőle 5 cm-es formával kis szíveket. Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. húsz percig kell sütni. Miután kihűlt a mézeskalács, kenjük be baracklekvárral, majd vonjuk be a megolvasztott tortabevonóval. Aszalt gyümölcsdarabkákkal és dióval díszíthetjük a mézeskalács szíveket.

Mézes csillagok

Mézes csillagok

Hozzávalók:
Tésztához: 40 dkg liszt, 15 dkg porcukor, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 1 mokkáskanál mézes sütemény fűszerkeverék, 3 dkg margarin, 2 tojás, 2 evőkanál méz. Kenéshez: 2 diónyi margarin, 1 tojás. Díszítéshez: porcukor, citromlé, ételfesték, színes cukorkák, mandula.

Elkészítése:
A lisztben elkeverjük a szódabikarbónát, a fűszerkeveréket, a porcukrot, majd elmorzsoljuk benne a margarint. Hozzáadjuk a tojást, a mézet és egynemű tésztába gyúrjuk. Cipót formálunk belőle, letakarjuk, és néhány órára hűtőbe tesszük. Sütés előtt lisztezett deszkán fél centi vastagra nyújtjuk, és csillag alakú formával kiszúrjuk.

Margarinnal kikent sütőlemezre rakjuk nem túl szorosan egymás mellé, felvert tojással megkenjük és 180°C-ra előmelegített sütőben negyedóra alatt mogyoróbarnára sütjük. Gázsütőben kétszerre tudjuk kisütni. A sütőlemezen hagyjuk hűlni, majd tompa késsel alányúlva leszedjük.

Porcukorból, citromléből ételszínezékkel cukormázakat készítünk. Színezhetjük sárgára, pirosra vagy tetszőleges színűre és még mielőtt megszáradna a máz, szórjuk meg színes cukorkákkal. Nem szükséges minden csillagot cukormázzal díszíteni. Sütés előtt tehetünk rá mandulaszemeket.

Elkészítési idő: 50 perc + pihentetés.
Jó tanács:
Kenőtoll vagy konyhai ecset segítségével vigyük fel a cukormázat. Vékony vonalat úgy tudunk rajzolni, hogy zsírpapírból kis tölcséreket készítünk, beletöltjük a mázat, picit kicsípjük a végét, és már rajzolhatunk is vele. A mézest akár két héttel karácsony előtt is elkészíthetjük, így biztosan megpuhul az ünnepekre.

Puha mézeskalács készítése

Puha mézeskalács készítése

A mézeskalácsot sok esetben hetekig tároljuk, vagy akár ajándékba is adjuk. Ilyenkor fontos, hogy az állaga és a minősége tartósan jó maradjon. Ahhoz, hogy a lisztben lévő „kártékony élősködőket” elpusztíthassuk, tegyük a lisztet legalább egy éjszakára a fagyasztóba.

A hagyományos porcukrot felcserélhetjük porított nádcukorra, de fruktózra, vagy nyírfacukorra is. Ezeknek az alapanyagoknak a felhasználásával nem kell lemondanunk a megszokott, finom ízekről, de némileg csökkenteni tudjuk a bevitt kalóriaértéket, illetve természetesebb formában tudjuk megoldani az édesítést.
A legfinomabb sütemények vajjal készülnek, ezért hacsak nincs konkrét diétás étrendje, ne cserélje fel más, kevésbé minőségi zsiradékra. Talán kevesen tudják, de a mézeskalács tésztát készíthetünk kókuszzsír, pálmazsír hozzáadásával is. Igaz, így eltér a klasszikus recepturától, de megéri a tökéletes végeredmény érdekében ez a kis a változtatás. Ráadásul ezzel tejallergiások is fogyaszthatják.

TIPP: A nyírfacukor egy természetes édesítő, amit a cukorhoz hasonlóan használhatunk. Nincs mellékíze, viszont 40 %-kal kevesebb a kalóriaértéke, mint a kristálycukoré, és cukorbetegek is fogyaszthatják.

A tészta összeállítása

A klasszikus mézeskalács tészta készítésekor először keverjük össze a száraz elemeket. A legtöbb receptben a mézet felhevítjük a vajjal (vagy más zsiradékkal), és ezt keverjük, gyúrjuk bele a lisztes keverékbe.

TIPP: A mézet vízgőz felett habüstben melegítsük a vajjal addig, amíg híg állagú nem lesz. Forralni nem szükséges. Ennek gyakorlati oka van, és ez nem más, mint hogy így sokkal könnyebb begyúrni a tésztát.
A liszt közepén képezzünk egy mélyedést, és ebbe öntsük a vajas mézet. Érdemes fakanállal elkeverni a mézet a mélyedés közepén lévő liszttel. Adjuk hozzá a felvert tojást is, és kezdjük el kézzel begyúrni a tésztát. Ha úgy érezzük, hogy szükséges lenne még folyadék, akkor kevés langyos vízzel javítsunk az állagán.
A kész, ragacsos tésztát fóliába csomagoljuk, és minimum 2 órára a hűtőbe tesszük. Még jobb, ha legalább 12 órát pihen a hűtőben. Ha huzamosabb ideig volt a hűtőben, akkor felhasználás előtt érdemes egy órát felengedni. A mézeskalács tészta nyersen hetekig eltartható a hűtőben, és kisütve is hosszú ideig eláll. Praktikus karácsonyi sütemény, amit hetekkel előre elkészíthetünk.

Klasszikus mézeskalács tészta

Hozzávalók: 90 dkg liszt, 3-4 tk szódabikarbóna, 25 dkg vaj, 40 dkg méz, 25 dkg nádcukor, 2 db tojássárgája, mézeskalács fűszerkeverék

Mézeskalács tészta rozsliszttel

Hozzávalók: 30 dkg fehér (tönköly) liszt, 20 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 2 mk szódabikarbóna, 1 tojás, 250 ml méz, 125 g nádcukor, 50g vaj, 1 tk karácsonyi, őrölt fűszerkeverék

Reform mézeskalács tészta (tejmentes változat)
Hozzávalók: 300 g teljes kiőrlésű búzaliszt, 200 g fehérliszt, 150 g fruktóz, 250 ml méz, 100 ml kókuszolaj, 2 tojás, 2 kk szódabikarbóna, 2 tk mézeskalács fűszerkeverék

A mézeskalács fűszerei

A mézeskalács tészta legismertebb, és leggyakrabban használt fűszerei az őrölt fahéj, és a szegfűszeg. Ám ebben a vonatkozásba is legyünk bátrabbak a kísérletezésben. Nagyon jól illenek ehhez a tésztához az őrölt gyömbér, szerecsendió, kardamóm, csillagánizs, citromhéj, szegfűbors is. Ha van otthon nagy teljesítményű aprítógépe, javaslom, kísérletezze ki az Ön számára legkellemesebb fűszerkombinációt.

A tészta formázása és sütése

Nyújtáskor arra figyeljünk oda, hogy jól kilisztezett felületen dolgozzunk, különben letapad a tészta, és kezdhetjük az egészet előröl. Ugyan így a kiszúró formákat is folyamatosan lisztezzük. Kekszek, vagy vékony mézes lapok sütésekor 3-5 mm vastagságúra nyújtsuk a tésztát. A kiszúrt formákat tegyük sütőpapírral bélelt felületre, és hagyjunk ki közöttük legalább 2-3 cm távolságot, nehogy összesüljenek. Ha azt szeretnénk, hogy fényes legyen a kekszek felülete, akkor sütés előtt kenjük át a tetejüket felvert tojással. Ha matt felületet szeretnénk elérni, akkor elég hideg vízzel átkenni őket, így a felesleges lisztet is eltávolíthatjuk róluk. Melegítsük a sütőt 180 fokra, majd amikor betesszük a sütőbe a tepsit, vegyük vissza a hőmérsékletet 150 fokra. 5-6 cm átmérőjű kekszeknek általában elég 6-7 perc sütés. Ennél kisebbeknek 4-5 perc szükséges, az ennél nagyobbaknál pedig a kövessük a receptben megadott időket. A megadott időn belül ne nyitogassuk lehetőleg a sütőajtót, mert a tészta könnyen összeeshet.
A mézeskalács tésztának van egy olyan tulajdonsága, hogy idővel felveszi a levegő nedvességtartalmát, azaz megpuhul. Ezt felgyorsíthatjuk úgy, hogy a már kisült, és kihűlt kekszeket dobozba tesszük, és melléjük pár almahéjat helyezünk el. A lezárt dobozban az alma nedvességét felveszik a mézesek.

Mézeskalács dekorálás

Natúr díszítés:
Ha természetes, és egyedi arcot szeretnénk a süteménynek adni, akkor érdemes natúr olajos magvakkal díszíteni. Ebben az esetben még a nyers tésztába nyomkodjuk bele a kívánt formában a magokat. Használhatunk mogyorót, mandulát, napraforgó-, vagy tökmagot, de akár diót, szezámot, vagy más olajos magvat is.

Glazúrozás:
Hozzávalók:
20 dkg, átszitált finom porcukor, 1 tojás fehérje

A fehérjét lazán felverjük, majd a finomra őrölt, átszitált cukrot apránként keverjük hozzá. A mázhoz teáskanálnyi citromlevet is adhatunk. Akkor jó a máz, ha nehezen folyik le a habverőről. Ha ajándékot, vagy adventi dekorációt készítünk, akkor mázat lehet gél állagú festékkel színezni. Ez nem hígítja fel a krémet (pl. Wilson festékek). Formázáshoz töltsük a mázat kisebb adagokban nyomózsákba, vagy nylon zacskóba. Ha a zacskós módszert válasszuk, akkor vágjunk a csücsöknél egy ici-pici lyukat. A nyomózsákos verziónál a formázófejbe különböző méretű, író csöveket helyezhetünk be. Mindekét esetben célszerű egy gumival összeszorítani a zacskót, hogy könnyebb legyen a formázás. A galzúrozásnál kicsi nyomással adagoljuk a mázat, és ügyeljünk arra, hogy lehetőség szerint ne emeljük fel a szálat. Az egyes fordulókban persze megállhatunk kicsit. A megrajzolt mézeskalácsot addig ne mozgassuk, amíg meg nem száradt teljesen a glazúr.

Mézeskalács készítése

Legjobb mézes receptje

Hozzávalók: 90 dkg liszt, 25 dkg kristálycukor, 2 dl folyékony méz, 10 dkg vaj, 3 dl tej, 1 teáskanál szódabikarbóna, gyömbér, fahéj, vagy mézeskalács fűszer ízlés szerint.

A vajat, mézet, cukrot, fűszereket felmelegítjük, jól összekeverjük, beleöntjük a tejet, és kihűlni hagyjuk. Kihűlés után belekeverjük a szódabikarbónával kevert lisztet, és tésztát gyúrunk belőle. A tészta így elkészítve nagyon ragad, ezért jó, ha 1 napig hűtőszekrényben tartjuk.
Lisztes deszkán 4-5 mm vastagra nyújtjuk. Előmelegített sütőben 180 fokon világosra sütjük (10 perc). Ha kihűlt díszíthetjük cukormázzal, melyhez 1 tojásfehérjébe folyamatosan keverve porcukrot adagolunk, míg keménnyé sűrűsödik, de még lefolyik a kanálról.
Zacskó sarkába töltünk 2 - 3 evőkanálnyit, összeszorítjuk a zacskó nyílását, kis lyukat vágunk a sarkán és azon keresztül nyomjuk ki a cukormázat.
Sütés után dobozban hónapokig tarthatjuk.

2012. december 1., szombat

Mentovics Éva: Télapó az oviban

Mentovics Éva: Télapó az oviban


Tavaly télen az oviban
nálunk járt a Télapó.
Arca kedves és mosolygós,
haja fehér, mint a hó.

Egymás után minden ovis
a térdére ülhetett,
- nagyon meg voltunk hatódva -
s úgy mondtuk a verseket.

Télapóka mesélt nekünk,
s készült rólunk egy fotó.
Mivel nekem nagyon kedves,
szobám falán látható.

Amikor a képre nézek
eszembe jut, mit mondott:
- egy év múlva újra jövök,
s hozok nektek csomagot. -

Eltelt egy év, december van,
s készülünk az oviban:
verseket és dalt tanulunk,
s előadjuk majd vígan.

Ha betoppan, dallal várjuk
kedves öreg Télapót.
Reméljük, hogy - úgy, mint tavaly -
most is hoz majd minden jót.

2012. november 5., hétfő

Rakott ponty


Hozzávalók 4 személyre:

80 dkg pontyfilé
2 fej vöröshagyma
1 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
20 dkg paradicsom
2 paprika
10 dkg vaj
1 evőkanál pirospaprika
2 dl tejföl

Elkészítés:

A pontyfiléket megmossuk, szárazra töröljük, beirdaljuk, és besózzuk. A hagymát megtisztítjuk, és apróra vágjuk. A répát és a petrezselyemgyökeret megtisztítjuk, megmossuk, és juliennre (gyufaszál nagyságú csíkokra) aprítjuk. A paradicsomot, a paprikát megmossuk, és karikára vágjuk.

Serpenyőben felforrósítjuk a vajat, beletesszük a hagymát, és kevergetve üvegesre pirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, hozzáadjuk a julienre vágott zöldséget, összekeverjük, és fedő alatt kb. 10 perc alatt puhára pároljuk. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A párolt zöldséget tűzálló tálba terítjük, ráhelyezzük a halfiléket, rárakjuk a karikára vágott paprikát, paradicsomot. Megsózzuk, borsozzuk meglocsoljuk a tejföllel. Betesszük a sütőbe, és kb. 20 perc alatt készre sütjük. Párolt rizst adunk hozzá köretnek.

 Munka: kb. 25 perc
1 adag: 1365 kJ/325 kcal

Vörösboros pontyfilé


Hozzávalók 4 személyre:

80 dkg pontyfilé
5 dkg Rama margarin
20 dkg gomba
2 dl vörösbor
1 evőkanál Worcestershire mártás

Elkészítés:

A pontyfiléket megmossuk, konyhai papírtörlővel szárazra töröljük. Beirdaljuk, és sóval bedörzsöljük. A gombát megtisztítjuk, megmossuk, és szeletekre vágjuk.

A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. Tűzálló tálat kivajazunk, belefektetjük az előkészített pontyfiléket, mellé szórjuk a gombát, ráöntjük a vörösbor felét, és felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje.
Alufóliával letakarjuk. Betesszük a sütőbe, és kb.30 perc alatt megpároljuk. Amikor a hal megpuhult, óvatosan kiszedjük. A gombával együtt előmelegített tálra tesszük. A megmaradt léhez hozzáöntjük a maradék bort, Worcestershire mártást, és jól beforraljuk, majd a mártással leöntjük a halat. Burgonyaropogóssal tálaljuk.

 Munka: kb. 15 perc
1 adag: 1192 kJ/284 kcal

2012. október 6., szombat

Stíriai metélt

Hozzávalók 4 személyre:

5 dkg mazsola
50 dkg tehéntúró
1/2+2 dl tejföl
1+3 tojás
30 dkg finomliszt
5+5 dkg+diónyi Rama margarin
2+6 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja
2 evőkanál zsemlemorzsa
a szóráshoz vaníliás porcukor
Elkészítés:

A mazsolát forró vízzel leöblítjük, lecsepegtetjük. A túrót áttörjük. Fél dl tejfölben elkeverünk 1 tojást és 1 csipet sót. Felteszünk forrni 4 l vizet.

A lisztet elmorzsoljuk 5 dkg margarinnal, összegyúrjuk a túróval, 2 dkg porcukorral, és a tojásos tejföllel. Cipót formálunk belőle, lisztezett deszkán 1/2 cm vastagra nyújtjuk, 3 cm széles csíkokra, majd 1/2 cm széles metéltre vágjuk, lisztezett tenyérrel, egyenként, könnyedén, nudliformán megsodorjuk. Felolvasztunk 5 dkg margarint. A tésztát a forrásban lévő vízbe dobjuk, és amint a víz színére emelkedik, szitakanállal kiszedegetjük, az olvasztott margarinba forgatjuk. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra (gázsütő 2. fokozat). A krémhez kettéválasztjuk a 3 tojást. A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük. A tojássárgákat habosra keverjük a maradék 6 dkg porcukorral, 2 dl tejföllel és a reszelt citromhéjjal. A tésztára öntjük, lazán összekeverjük a mazsolával és a tojáshabbal. Nem túl mély tűzálló edényt kikenünk diónyi margarinnal, meghintjük a zsemlemorzsával, beleszedjük-simítjuk a tojásos metéltet, és 25-30 percig sütjük. Megszórjuk vaníliás porcukorral, a sütőtálban kínáljuk.

Sonkás burgonyarakottas


Hozzávalók:
40dkg. füstölt sonka
1kg.burgonya
4db. jonatán alma
2 dl.húslevesalaplé
3.5 dl. főzőtejszin
3 ek. méz
egy csipet só - őrölt bors
1 ek.olv. margarin

Elkészítés:

40 deka füstölt sonka kétharmadát fél centi vastagra szeleteljük, és kivajazott tepsibe fektetjük. Előző nap megfőzünk 1 kiló nem szétfövő burgonyát. Ezt és 4 szép, piros héjú jonatán almát kimagozva, héjastul felszeletelünk, és a maradék sonkával váltakozva a már elkészített sonkaalapra rakosgatjuk. 2 deci húslevest (leveskockából is jó), 3,5 deci főzőtejszínt, 3 evőkanál akácmézet, egy késhegynyi őrölt borsot és egy evőkanál olvasztott margarint összekeverünk, és a rakottasra locsoljuk. Közepesen meleg sütőben kb. 25 perc alatt piros-ropogósra sütjük.

Rántott gomba töltve


Hozzávalók:

10 db gomba - lehetőleg szép nagy kalapú
vaj
mustár
bors

tojás
sajt
A panírozáshoz:
liszt
tojás
zsemlemorzsa

Elkészítés:

A gombákat megtörölgetem, szárukat óvatosan kitöröm, és kiskanállal kikaparom a lemezkéket úgy, hogy tölthetõ üreget kapjak.
A gombaszárat apró kockára vágom a lemezkékkel, vajon megdinsztelem, közben egy teáskanál mustárt adok hozzá. Megborsozom, sózom ízlés szerint.
Mikor kicsit megbarnult és a gomba leve is elpárolgott, 1 tojást adok hozzá, jól elkeverem vele, és kb. 15 dkg reszelt füstölt sajtot adok hozzá. Ezt a masszát kiskanállal a gomba üregébe töltöm.
Lisztbe,tojásba,zsemlemorzsába panírozom, és a hagyományos módon kisütöm.
Tartárral és sült krumplival nagyon finom.

2012. szeptember 25., kedd

Szilvás-túrós pohárkrém


Szilvás-túrós pohárkrém

Kedves barátnőm oldaláról hoztam ezt a finomságot !

Hozzávalók:
6 adag, de 4 adagnak meg nagyon bőséges

50 dkg túró,
2 jó nagy púpozott ek. tejföl,
3 dl tej,
42 db szilva, cukor vagy fruktoz ízlés szerint,
1 kk. őrölt fahéj,
1 citrom reszelt héja, kevés kakaó a tetejére , de lehet csoki reszelék is,

A túró, tej, tejföl, szilva hidegen tartottból legyen. A szilvát megmosom, leszárítom, kimagozom és 2-3 egész db kivételével négy darabba vágom. A túrót 2 dl tejjel, a tejföllel, a cukorrral, és a citrom reszelt héjával összeturmixolom krémesre. Kiöntöm egy nagyobb pohárba az egészet. Ezután a kitisztított turmixpohárban külön megcsinálom a szilvát. De ha jól kikaparjuk belőle, akkor nem is kell kimosni, de akkor a szilva színe egy kicsit világosabb lesz, mert még kerül bele tej is. Beleteszem a gépbe a szilvát, 1 dl tejet, fahéjat és cukrot, és ezt is krémesre turmixolom. Ezt is kiöntöm külön egy pohárba. Elkészítem a 4 vagy 6 poharat amibe rétegesen beletöltöm a krémeket, (túró, szilva, túró) a tetejére szórok kakaót, beleteszek egy- egy félbevágott szilvát.

2012. szeptember 23., vasárnap

Bazsalikomos csirkemell zöld körettel



Bazsalikomos csirkemell zöld körettel

Natúr sült csirkemell filét készítünk a 'Rozmaringos csirkemell'-nél ismert módon.
Bazsalikomos sajtmártás: ugyan úgy készül, mint a rozmaringos sajtmártás csak rozmaring helyett bazsalikomot használunk.

Hozzávalók:

1,6 kg filézett csirkemell
25 dkg trappista sajt
1 csomag sült csirke fűszerkeverék
2 dl napraforgó olaj
1 csomag élő vagy szárított bazsalikom
5 dkg liszt
2 dl kefir
1 dl citromlé
2 g fehérbors
2 kg zöld köret
8 dkg só
1 dl olíva olaj

Zöld köret:

Forró sós vízben megfőzzük a zöldségeket, leszűrjük és tálaláskor olíva olajjal meglocsoljuk.
Tálalás a képen látható módon.

Rozmaringos csirkemell vajas burgonyával


Rozmaringos csirkemell vajas burgonyával


A csirkemell filét 8 dkg-os szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk, enyhén sózzuk, lisztben megforgatjuk és felforrósított olajban sütjük, közben megszórjuk fűszerekkel. Tálalásig benne hagyjuk az olajban.

Hozzávalók :

1,6 kg filézett csirkemell
25 dkg trappista sajt
1 csomag sült csirke fűszerkeverék
2 dl napraforgó olaj
0,5 dkg olíva olaj
1 csomag élő vagy szárított rozmaring
5 dkg liszt
2 dl kefir
1 dl citromlé
2 g fehérbors
2 kg burgonya
5 dkg vaj vagy margarin
8 dkg só

Rozmaringos sajtmártás: Forró olíva olajon a rozmaringot (amit apróra felvágunk) felsütjük, hogy az illóolaj kiolvadjon belőle.

Majd felöntjük 7 dl vízzel, felforraljuk és kefir, liszt anyagokból simára kevert habarást készítünk, ezt hozzáöntve besűrítjük folytonos keverés mellett ízesítjük sóval, fehér borssal, citromlével.

Köret:
Vajas burgonya.
Megtisztított hasábokra vágott burgonyát sós vízben megfőzzük, leszűrjük.
Nagy méretű serpenyőben vajat (vagy margarint) olvasztunk, ezzel összekeverjük a burgonyát és tálaljuk.

Tálalás:
A burgonya mellé helyezzük a szelet húsokat és rozmaringos sajtmártással leöntjük. Díszíteni élő fűszernövénnyel esztétikus.

2012. augusztus 8., szerda

Túróval és póréhagymával töltött göngyölt csirkemell



Túróval és póréhagymával töltött göngyölt csirkemell

Hozzávalók:

- 50 dkg csirkemellfilé
- 25 dkg túró (bármilyen lehet, tehéntúró, juhturó, ricotta)
- 2 evőkanál tejföl
- 1 szál póréhagyma
- kevés füstölt sajt reszelve
- 25 dkg szeletelt bacon
- só
- bors

Elkészítés:

A csirkemellfiléből szeleteket vágunk, vékonyra klopfoljuk. Kevés sóval, borssal megszórjuk, félretesszük. A túrót villával összetörjük, belekeverjük a tejfölt, a füstölt sajtot, az apróra vágott póréhagymát, és sóval, borssal fűszerezzük. A csirkemellszeleteket kiterítjük, bekenjük őket a túróval, és felgöngyöljük. A roládokat a baconbe tekerjük. Kevéske vizet és olajat öntünk alá, és alufólia alatt kb. 30 percig pároljuk, majd levesszük a fóliát, és a húst 5-10 perc alatt pirosra sütjük.

Sült karfiolos csirke füstölt sajttal




Sült karfiolos csirke füstölt sajttal

Hozzávalók:

- 1 kg csirkemell
- 50 dkg karfiol
- 20 dkg füstölt sajt
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 dl tejföl
- étolaj
- só
- feketebors

Elkészítés:

A csirkemellet felszeletelem, mindkét oldalát ízlés szerint megsózom, megborsozom. A 3 dl tejfölt kikeverem az apróra vágott fokhagymával, kevés sóval és feketeborssal. A karfiolt sós vízben megfőzöm és rózsáira szedem szét.

Egy tepsibe kevés olajat öntök, beleteszem a csirkemell szeleteket,megszóróm reszelt füstölt sajttal, majd a megfőzött, lecsepegtetett karfiolokat a tetejére teszem.
Ráöntöm a fokhagymás tejfölt, és a tetejére reszelem a maradék sajtot.
Előmelegített sütőben szép pirosra sütöm. Köretként rizs adható hozzá.

2012. július 9., hétfő

Sajttorta bogyós gyümölcs öntettel, sütés nélkül




Sajttorta bogyós gyümölcs öntettel, sütés nélkül

Ez a sütést nem igénylő sajttorta annyira krémes, lágan citromos ízű. Igazi frissítő édesség, és szinte percek alatt elkészíthető.

Hozzávalók:


200 g keksz
40 g olvasztott vaj
40 ml sűrített tej
300 g nagy zsírtartalmú sajtkrém (pl. mascarpone)
2 citrom reszelt héja és leve
125 g vegyes bogyós gyümölcsök (pl. málna, eper, ribiszke)
5 ek. porcukor

Elkészítés:

1. Zúzzuk össze a kekszet, majd keverjük össze az olvasztott vajjal. Finoman nyomkodjuk bele egy tortaforma aljába úgy, hogy 2 ujjnyi vastagságban a peremét is fedje.

2. Egy tálban robotgép segítségével keverjük össze a sajtkrémet és a sűrített tejet. Adjuk hozzá a citrom levét és reszelt héját, valamint 4 ek. cukrot.

3. Oszlassuk el a krémet a kekszes rétegen. Fedjük le és hagyjuk hűtőszekrényben egy éjszakán át.

4. A gyümölcsöket tegyük egy serpenyőbe, porcukrozzuk és süssük 1-2 percig, míg levet enged és a cukor elolvad. Hagyjuk kihűlni és tegyük hűtőszekrényben.

5. Vágjunk formás tortaszeleteket belőle, szórjuk meg a maradék porcukorral és öntsük le a gyümölcsös öntettel.

Rántott csirketekercsek, sárgabarackkal és grapefruittal töltve



Rántott csirketekercsek, sárgabarackkal és grapefruittal töltve

Ropogós csirketekercsek különleges gyümölcsös töltelékkel és könnyű sajttal. Nemcsak finom, hanem igen mutatós, különleges húsétel.

Hozzávalók:

- 2 egész csirkemell, filézett
- 4 evőkanál apró darabokra vágott aszalt sárgabarack
- 4 evőkanál apró darabokra vágott aszalt grapefruit
- 20 dkg mozzarella sajt, lereszelve
- 3 tojás
- 25 dkg zsemlemorzsa
- 40 dkg evőkanál finomliszt
- kevés tej a panírhoz
- só, bors

Elkészítés:

1. A csirkemelleket félbe vágjuk (így 4 darabunk lesz), majd mindegyiket kiterítjük: egy éles késsel hosszában mindegyiket félbe vágjuk, de nem vágjuk végig. Klopfoljuk ki a szeleteket óvatosan, hogy ne szakadjanak ki.

2. A csirkemell szeleteket sózzuk, borsozzuk. Terítsük ki a szeleteket, majd a közepüket teljes hosszukban töltsük meg aszalt gyümölcsökkel. Szórjunk minden szeletre 1-1 csipet reszelt sajtot is. Tekerjük fel a szeleteket szorosan, és rögzítsük egy hosszabb fából készült nyárssal.

3. Elkészítjük a panírt. Egy tálban csomómentesen összekeverjük a felvert tojásokat, 3 evőkanál lisztet és kevés tejet, míg egy vastag palacsintatészta állagú keveréket nem kapunk. Sózzuk, borsozzuk. A tekercseket bepanírozzuk: liszt, palacsintatészta és zsemlemorzsa.

4. Egy nagy serpenyőbe öntsünk annyi olajat, hogy a tekercseket legalább félig ellepje. Forró olajban, közepesen magas hőfokon a tekercseket aranybarnára pirítjuk (megforgatva). Ha megsültek, kitesszük papírtörlőre.

5. Pár perc pihentetés után ferdén kettévágjuk a tekercseket és tálaljuk. Reszelt sajttal alaposan megszórjuk (míg forró, kissé rá fog olvadni). Mandarin szeletekkel díszítjük, aranyburgonyával tálaljuk.

Fehércsokis mascarpone torta eperrel



Fehércsokis mascarpone torta eperrel

Hozzávalók

Kekszes alaphoz:
300 g háztartási keksz
150 g vaj

Töltelékhez:
2,5 dl tej
50 g kristálycukor
1 tojás
40 g étkezési keményítő
150 g fehér csokoládé
250 g mascarpone (túró állagú, sótlan, nyers olasz frisssajt)
1 narancs leve és reszelt héja

Tetejére:

1 cs. (12 g) tortabevonó zselé
1ek cukor
3-4 szem eper

Elkészítés

1. A kekszet ledarálom, és a margarinnal összedolgozom. A masszát belenyomkodom egy kapcsos, kerek tortaformába és legalább fél órára hűtőbe teszem.

2. A tejet,a tojást és a kristálycukrot egy lábasban összekeverem, az étkezési keményítőt feloldom a narancslében, majd beleöntöm a tejes keverékbe. Folyamatos kevergetés mellett sűrűsödésig keverem, majd a tűzről levéve hozzáadom a feldarabolt csokit, és addig kevergetem, míg teljesen elolvad.

3. A reszelt narancshéjat belekeverem a mascarponéba, majd hozzákeverem a csokis masszához. Kb. 8 szem epret felszeletelek és a kekszes alap tetejére rakosgatom, végül rásimítom a krémet. A tortazselét a leírás szerint feloldom vízben.

4. Az epret pürésítem, és a folyékony zselatinba keverem a cukorral együtt. A tűzről levéve nagyon óvatosan rácsorgatom a krém tetejére, és legalább 2 órára hűtőbe teszem dermedni.

Jéghideg eperhab babapiskótával




Jéghideg eperhab babapiskótával


Hozzávalók

1 csomag babapiskóta
2 dl natúr joghurt
2 dl tejszín (habbá verve)
100 g friss vagy fagyasztott eper
50 g cukor
1 púpozott tk. zselatinpor
0,5 dl hideg víz

Elkészítés


1. Az eperkrémhez a gyümölcsöt botmixerrel pépesítem, majd cukorral és joghurttal elkeverem. A tejszínhabot óvatosan beleforgatom az epres masszába.

2. A zselatinport hideg vízben áztatom egy rövid ideig, majd olvadásig melegítem, és nagyon finoman belecsorgatom a gyümölcsmasszába, és alaposan elkeverem benne.

3. Egy őzgerincformát kibélelek folpacckal, és a falát kirakom babapiskótával. A kész krémet a piskótával bélelt formába öntöm, a tetejét szintén babapiskótával fedem be. Fóliával lefedve minimum 3-4 órára fagyasztóba teszem dermedni.

4. A fagyasztóból kivéve néhány percig szobahőmérsékleten állni hagyom, a tetejét friss eperrel díszítem, majd szeletekre vágva tálalom.

Túrótorta sütés nélkül



Túrótorta sütés nélkül

Hozzávalók

50 dkg tehéntúró
2 cs. vaníliás cukor
5 tojás (szétválasztva)
15 dkg porcukor
2,5 dkg (egy zacskó) zselatin por
1 citrom reszelt héja

Díszíteni

ribizli vagy(bármilyen idénygyümölccsel helyettesíthetjük.)
1 zacskó tortabevonó zselé

Elkészítés

1. A túrót, a kétféle cukrot és a tojássárgáját összeturmixolom egy nagy keverőtálban. A fehérjét kemény habbá verem. A zselatint kevés langyos vízzel csomómentesre keverem, majd folyamatos kevergetés mellett forrásig melegítem (de nem forralom fel!). Kihűtve hozzákeverem a túrókrémhez, és a tojáshabot is óvatosan beleforgatom a túrós masszába.

2. A krémet egy kapcsos, teflon tortaformába öntöm, és lefedve hűtőbe teszem dermedni, majd a tetejét gyümölccsel díszítem. A tortazselét az utasítás szerint elkészítem,majd óvatosan a gyümölccsel fedett torta tetejére csurgatom. Tálalásig visszateszem a hűtőbe.

Orosz túrós kocka




Hozzávalók:

A gyúrt tésztához:
400 g liszt
250 g vaj
150 g porcukor
2 egész tojás
2 tk. sütőpor
3 ek. kakaópor

A túrós krémhez:
500 g sovány túró
50 g olvasztott vaj
150 g porcukor
3 egész tojás
1 ek. citromlé
1 cs. főzni való vaníliás pudingpor

Elkészítés:

1. A lisztet a sütőporral és a kakóporral elkeverem. A vajat és a cukrot habosra keverem, majd beledolgozom a tojásokat is, végül összedolgozom a lisztes keverékkel.

2. A krémhez a túrót a porcukorral, citromlével, tojásokkal és a pudingporral krémesre keverem, majd beledolgozom a megolvasztott vajat.

3. A tészta kétharmadát lisztezett gyúródeszkán kinyújtom, és belegyengetem a tepsibe. A krémet a tésztára simítom. A maradék tésztából kis darabokat tépkedek, és eloszlatom a túrós masszán.

4. 175 fokra előmelegített (légkeverésen 160 fok) sütőben 35-40 percig sütöm.

Toszkán paradicsomleves



Toszkán paradicsomleves

Hozzávalók 2 főre

70 dkg érett paradicsom
1/2 fej vöröshagyma
1 duci gerezd fokhagyma
6-7 ek extra szűz olívaolaj
maréknyi bazsalikomlevél
10 dkg szikkadt, rusztikus fehér kenyér
1 kk só
1/2 kk frissen őrölt fekete bors

Elkészítés

Egy lábasban vizet forralunk. A megmosott paradicsomok tetejét X alakban bevagdossuk, majd a lobogó vízbe dobjuk 1-2 percre. Onnan kivéve könnyedén lehúzhatjuk a héjukat. Miután kivágtuk a csumájukat is, felaprítjuk a paradicsomokat.
A megpucolt, finomra vágott vöröshagymát és fokhagymát 3 evőkanálnyi olívaolajon megfuttatjuk és hozzáadjuk a paradicsomot. Lefedve, pár perc alatt megpuhul.
Ekkor fogjuk a botmixert, vagy az egészet turmixba öntjük és pürésítjük.
Sóval, borssal ízesítjük és hozzáadjuk a felaprított bazsalikomleveleket.
Végül a nagyobb darabokra vágott, szikkadt kenyérdarabokat is belekeverjük, és addig főzzük (kb. 5-10 perc), míg a kenyér teljesen megpuhul. Ha túlságosan sűrűnek találjuk, fél-egy deci vízzel felönthetjük.
Lehúzzuk a tűzről, 3-4 evőkanálnyi finom olívaolajjal nyakon öntjük és azonnal tálaljuk.

Olcsó , átlagos,olasz,leves .

Kovászosuborka leves




Kovászosuborka leves

Hozzávalók 4 főre

25 dkg kovászos uborka, a levével együtt
1 kisebb fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
1/2 csokor kapor
1,5 dl tejföl
2 ek olívaolaj
2-3 csipet cukor

Tálaláshoz
20 dkg füstölt szalonna

Elkészítés

A finomra vágott hagymákat evőkanálnyi olívaolajon megdinszteljük.
A kovászos uborkát és a levét, valamint az összes hozzávalót (beleértve a dinsztelt hagymát is) turmixba tesszük.
Összemixeljük.
A szalonnát felcsíkozzuk és zsírját kisütjük.
Jól lehűtve, szalonnával tálaljuk.

Könnyű,lakto vega

Pesto alla trapanese


Pesto alla trapanese

Hozzávalók 4 főre

15 dkg blansírozott mandula
4 maréknyi bazsalikomlevél
15 dkg parmezán sajt
1 gerezd fokhagyma
60 dkg koktélparadicsom
extra szűz olívaolaj
durva szemű tengeri só
frissen őrölt fekete bors

Elkészítés

A mandulát szárazon felhevített serpenyőben megpirítjuk, majd durva porrá őrőljük.
Az összetépkedett bazsalikomleveleket mozsárba megtörjük, utána a fokhagymát is. Tálba tesszük, hozzáadjuk a reszelt parmezánt, és jópár löttyintésnyi olívaolajat. Sózzuk-borsozzuk.
Mehetnek bele a félbevágott paradicsomszemek, és az egészet kézzel jól morzsoljuk-összedolgozzuk. Olívaolajjal lazítjuk, ha szükséges.
Forró tésztával(vagy spagettivel) összeforgatva tálaljuk.

Könnyű,olasz,lakto vega.

Hideg tökkrémleves




Hideg tökkrémleves kánikulai napokra igazi hűsítő.


Hozzávalók 4 főre

1/2 kg gyalult tök
1/2 csokor kapor
1 paradicsom
1 salottahagyma (más néven mogyoróhagyma)
3 dl tej
3 dl csirke alaplé
3 ek tejföl
1/2 citrom leve

fehér bors
olívaolaj

Elkészítés :


Egy kis olívaolajon dinszteljük a finomra vágott hagymát.
Felöntjük a tejjel és az alaplével.
Hozzáadjuk az előzetesen besózott, levet eresztett, kinyomkodott tököt és a kaprot (nem kell összvágni, mert a végén úgyis pürésítjük a levest).
A paradicsom héját lehúzzuk, kimagozzuk, kockákra vágjuk. Ezt is a leveshez adjuk.
Lefedve, közepes lángon, kb 10-15 percig főzzük.
Botmixerrel pépesítjük.
Hozzáadjuk a tejfölt, sózzuk-borsozzuk. Összeforraljuk.
A tűzről lehúzva belefacsarjuk a citromlevet.
Tálalás előtt jól lehűtjük.

Lusta rétes recept




Hozzávalók 6 főre

20 dkg málna
25 dkg túró
20 dkg liszt
1/2 tasak sütőpor
10 dkg porcukor
10 dkg vaj
2 kisebb tojás
1 dl tej
1 tasak vaníliás cukor
csipet só

Elkészítés :

A vaj felével vastagon kikenünk egy kisebb (kb. fél gáztepsinyi méretű) tepsit.
A lisztet összeszitáljuk a porcukorral, belekeverjük a sütőport és a sót. A lisztes egyveleg felét a tepsibe szórjuk.
A túró következik, amit rámorzsolunk a lisztes rétegre.
Erre jön a málna, egyenletesen elosztva.
A maradék lisztet ráhintjük a gyümölcsös rétegre.
A tojásokat felverjük és összekeverjük a tejjel, vaníliás cukorral és a maradék, megolvasztott, langyos vajjal. Ráöntjük a sütemény tetejére.
Fél órát állni hagyjuk.
Légkeverésen 200 fokra előmelegített sütőben kb 30-35 perc alatt megsütjük.

Megjegyzés : Bármilyen idénygyümölccsel elkészíthető , vagy csak simán túróval .Kiadós.

2012. június 25., hétfő

Túró Rudi házilag!



HOZZÁVALÓK 10 db rudihoz: 

25 dkg túró
1 db citrom reszelt héja
 1/2 rúd vanília kikapart magjai
4 tk zselatin (kb. 10 g)
0,5 dkg hideg víz
 5 ek porcukor
kb. 20-25 dkg étcsokoládé

 ELKÉSZÍTÉS
 A túrót egy nagyobb tálban (amiben a későbbiekben összedolgozzuk majd a masszát) áttörjük egy szűrőn. Hozzáreszeljük a megmosott citrom héját, hozzáadjuk a porcukrot és a vanília kikapart magjait.

A zselatint beáztatjuk. Porzselatin esetén a következőkre figyeljünk: a zselatin mennyiségének ötszörösébe áztassuk be, vagyis egy rész zselatint 5 rész hideg vízben kell megduzzasztani. Esetünkben 4 teáskanál (nem púpozott) zselatint használunk, ami összességében 10 gramm. Ehhez mérten 50 gramm hideg vizet öntünk a porra, elkeverjük, és hagyjuk, hogy a zselatin megduzzadjon. A megduzzadt zselatint megolvasztjuk, majd robotgéppel alaposan belekeverjük a túrós masszába.

A kész, kikevert masszát minimum fél órára a hűtőbe tesszük.

A szép, egyenletes túrós rudak kialakítására a legmegfelelőbb egy darabka celofán. Kiterítjük, majd fogunk egy kis adag masszát, a két tenyerünkkel némiképp rúddá hengereljük, majd rátesszük a celofánra. Óvatosan, de szorosan feltekerve becsomagoljuk a túrós rudat, majd a két végénél összecsípjük, és így összecsípve a végeken sodrunk rajta párat. Nekem 10 cm hosszú rudacskák lettek, és valamivel azért tömzsibbek, mint a bolti társai. (Nem az óriás, hanem a hagyományos rudira gondolok.) Addig folytatjuk, míg el nem fogy a massza.

 Az elkészült, hengerelt masszákat egy sütőpapírral fedett tálcára tesszük, berakjuk a fagyasztóba, hogy kissé dermedjen csokizás előtt.

Míg a túrós rudak a fagyasztóban hűsölnek, elkezdjük olvasztani a csokoládét. Fontos, hogy jó minőségű csokoládét használjunk, mert temperálni fogjuk, hogy szépen roppanjon, mikor beleharapunk a kész rudiba. Egy deszkát sütőpapírral borítunk. Az olvadt csokiból egy teáskanál segítségével olyan hosszú csíkokat húzunk a papírra, amilyen hosszúk lettek a túrós rudaink. Ahogy húztunk egy csokicsíkot, már rá is ültetünk egy rudat. Amíg nem végzünk a temperálással, tegyük be a hűtőbe vagy vissza a fagyasztóba.

A temperáláshoz az apróra tördelt minőségi étcsokoládét megolvasztjuk, és 40-41 fokosra melegítjük. Ezután egy hideg vízfürdőbe téve a tálat (ügyelvén arra, hogy a csokihoz ne érjen víz), folyamatosan kevergetve lehűtjük a csokit 27 fokra. Ha lehűlt, visszamelegítjük 31, de max. 32 fokosra, és használhatjuk is.

A rudacskákat rácsra helyezzük, és egyesével leöntjük őket csokival. Ahogy egyet leöntünk, elsimítjuk - ha kell - a burkot, majd alá nyúlunk (egy spatulával) ,és áthelyezzük a rácsról vissza a sütőpapírral fedett deszkára. Így járunk el az összessel, majd hagyjuk a csokit megdermedni, hűtsük ki rendesen.


2012. június 21., csütörtök

Olcsó piskóta tortaalapnak vagy piskótatekercsnek




Hozzávalók:

4 tojás
24 dkg porcukor
20 dkg liszt
1 csomag sütőpor
8 evőkanál víz
csipet só
Elkészítés:

A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét csipet sóval habbá verjük, majd felhasználásig hűtőbe tesszük. A tojássárgákat kikeverjük a porcukorral, s apránként hozzáadjuk a vizet. A lisztbe belekeverjük a sütőport, és fokozatosan hozzáadjuk a cukros masszához (elektromos habverővel). Végül óvatosan beleforgatjuk a kemény tojáshabot is. Az alján sütőpapírral kibélelt kapcsos tortaformában, előmelegített sütőben (nekem 170 fokon 40-45 percig, tűpróbáig) készre sütjük.

Sokáig próbálkoztam a piskótareceptekkel, valahogy soha nem sikeredtek, hiába csináltam bármit. Aztán rátaláltam pár éve erre a variációra, s mindent ebből kiindulva készítek, ami piskótával kapcsolatos. Remélem segítettem másoknak is vele. Mikor piskótatekercsnek készítem, nagy tepsibe terítem, melynek szintén csak az alját bélelem sütőpapírral, olyankor a sütési idő természetesen lerövidül. Soha nem esik össze, és nagyon kiadós.

forrás :mindmegette.hu

Egyszerű tortaalap




Elég jó a tészta, gyorsan elkészíthető és jó a tartása.

Hozzávalók 28 cm-es tortaformához:

30 dkg liszt
1 cs sütőpor
3 közepes tojás
20 dkg cukor
2 dl étolaj
1 dl citromlé
1 dl víz


A nedves hozzávalókat és a cukrot kézi habverővel összekeverem,majd a sütőport, a lisztet is hozzákeverem. Nem kell sokáig keverni . A tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm és 180-190 fokra előmelegített sütőben 30-40 percig sütöm.

2012. június 9., szombat

Császármorzsa




Császármorzsa

A hagyomány szerint Ferenc József császár kedvelt desszertje volt.


Hozzávalók :

25 dkg finomliszt
0,5 l tej
5 tojás
1 evőkanál cukor
csipet só
vanília
ízlés szerint mazsola
vaj
porcukor

Elkészítés :

A tojásokat válasszuk szét, és a fehérjéből a sóval és cukorral verjünk kemény habot.
A lisztet keverjük simára a tejben, adjuk hozzá a tojássárgákat és a vaníliát.
Ha teszünk bele (beáztatott és lecsöpögtetett) mazsolát, azt most adjuk hozzá. A habot óvatosan keverjük a lisztes, tojásos masszába.

Kivajazott palacsintasütőbe töltsünk belőle 1 cm vastag réteget, és közepes lángon süssük pirosra, majd fordítsuk meg és a másik oldaláról is pirítsuk meg.
A serpenyőben aprítsuk fel ezt a lepényt késsel, vagy két villával szétszaggatva. Szórjunk rá kevés porcukrot és rövid ideig karamellizáljuk. A tányéron díszítsük porcukor szórással, és adjunk hozzá simára turmixolt sárgabarack lekvárt.

Orosháza ízei : Csalánleves





Csalánleves




A húsvéti sonka főzőlevének felhasználásával készíthetjük el az ünnepi csalánlevest medvehagymával.

Hozzávalók 4 személyre:

25-30 dkg csalánlevél,
1-2 gerezd fokhagyma,
két teljes medvehagyma levél,
1 dl tejszín,
egy evőkanál tönkölybúza liszt, egy tojás sárgája,
2-3 l a füstölt sonka főzőlevéből.

Elkészítése:

25 dkg friss csalánlevelet szedhetünk a szabadban, (ügyeljünk, hogy lehetőleg tiszta helyről származzon, a korai friss hajtások nem csípnek, de használjunk kesztyűt, ha érzékenyek vagyunk).
A leveleket alaposan megtisztítjuk, a zsenge szárak erősen rostosak, ezért csak a leveleket használjuk fel.
A sonka főzőlevét kóstoljuk meg. Ha elég ízletes, a csalánra öntjük, ha nem, akkor kicsit ízesíthetjük, majd beletesszük a fokhagymát és a medvehagyma leveleket, és a csalánleveleket megfőzzük.
1 dl tejszínt keverjünk össze egy evőkanál tönkölybúza lisztjével és egy tojás sárgájával. A keverékkel besűrítjük a levest, turmixgépben pépesíthetjük. A leves szép zöld színű, krémszerű lesz.
Tálaláskor a tányér aljára sonkakockákat és főtt tojáskarikákat teszünk, majd rámerjük a forró, ízletes csalánlevest.

Újházi tyúkhúsleves




Újházi tyúkhúsleves

Hozzávalók 8 személyre
1 szép hízott tyúk (kb. 2 kg)
25 dkg sárgarépa
10 dkg petrezselyemgyökér
8 dkg zeller
6 dkg karalábé
8 dkg csiperkegomba
1 közepes vöröshagyma
10 dkg kelkáposzta
10 dkg friss zöldborsó
1 db zöldpaprika
1 csokor petrezselyem zöldje
10-15 szem egész bors
gyömbér


Elkészítés

1. A megtisztított tyúkot kívül-belül alaposan átmossuk, majd 2 liter hideg vízben (fedő nélkül) feltesszük főni. A tetején keletkező habot szűrőkanállal leszedjük, majd ha felforrt kisebbre állítjuk a hőfokot, és gyöngyöző vízben főzzük tovább.

2. Fél órai főzés után beletesszük a megtisztított, de egészben hagyott sárgarépát, petrezselyem gyökeret, zellert, karalábét, kelkáposztát.

3. Teatojásba beletesszük a fokhagymát, a gyömbért, a sáfrányt, és a fokhagymát, majd a levesbe lógatjuk és lassú tűzön, félig lefedve tovább főzzük.

4. A maradék zöldséget (paprikát kockázva) és a gombát (a kisebbeket egyben hagyva, a nagyobbakat cikkekre vágva) külön lábosban egy kevés sós vízben, vagy csontlében főzzük meg.

5. Ha a zöldség és a tyúk is megfőtt kiemeljük a levesből és hűlni hagyjuk. A tyúkot kicsontozzuk, bőrét eltávolítjuk, és a húst vékony csíkokra vágjuk. A levesben főtt zöldséget vágódeszkára rakjuk és szintén vékony metéltre vágjuk.

6. A levest közben a tűzről lehúzva, 15 percig pihentetjük, majd nagyon finom szitán, vagy ruhán átszűrjük.
Tálalás, díszítés
Tálaláskor a leveses csészébe rakjuk a metéltre vágott tyúkhúst, a zöldséget, és a külön - sós vízben - kifőzött házi cérnametéltet. Ezután az egészet felöntjük forró levessel, a tetejét pedig finomra vágott friss petrezselyemmel megszórjuk  .

Újházy Ede a színpadon és a vendéglők konyháiban





Esküvői ebédek, lakodalmak kedvelt első fogása az Újházy tyúkhúsleves. De mitől, mi okból Újházy ez a leves? A válasz egyszerű: a névadó Újházy Ede a századelő neves színésze. Magas, nehéz testű ember volt. Aránylag kurta, befelé görbülő lábszárakkal, amilyennek Mátyás királyt írták le egykoron. Széles harcsabajuszos, mély és dörmögő hangú. A megszólalása színpadon és az életben mindig eseményszámba ment. Orvoscsemete volt, édesapja Debrecenben főorvosként a színészeket is gyógyította. Fiát minden előadásra magával vitte, és megfenyegette: látod gyermekem, ilyenek a komédiások! Minden lehetsz, de ez az egy soha, talán épp ezért lett színész.


Fiát minden előadásra magával vitte, és megfenyegette: látod gyermekem, ilyenek a komédiások! Minden lehetsz, de ez az egy soha, talán épp ezért lett színész. Ha valakit szeretett, annak kedveskedve azt mondta: marha. Akit illetett vele, úgy érezhette magát, mintha gyengéden hátba ütögették volna - írta róla Nagy Endre, a konferanszié és író.

A szakma leginkább jeles szerepeiről emlegeti. A nagyközönség a róla elnevezett levessel találkozik a vendéglők étlapján, szakácskönyvekben egyaránt. Számos anekdota is kering róla. Egy részük hiteles képet rajzol a hajdan volt bohém társasági emberről, asztaltársaságok felejthetetlen figurájáról. Akiről annak idején még fröccsöt is elneveztek. Tetszenek ismerni az Újházy fröccsöt! Bor kovászos uborka jégbehűtött levével. Én kipróbáltam, nem rossz.

Gasztronómiatörténeti alak is.

Pincérek és szakácsok meghitt barátjaként legalább olyan otthonosan mozgott a korabeli vendéglátóhelyek konyháiban, mint a színpadon. Gasztronómiával kapcsolatos tevékenységét számos hiteles történet, de még annál is több (igaz, igen jó hangzású) legenda őrzi. Ezek egyike "tyúkhúslevesének" története, amely elválaszthatatlan a mai Gundel elődjétől, a Wampeticstől. Ott, valamikor a századforduló körül tartotta a Mester, (mert így hívta a pikolófiútól az üzlettulajdonosig, az újságírósegédtől a főszerkesztőig mindenki) jeles asztaltársaságának szinte mindennapi "összejövögetéseit". Ott született a nevezetes leves. Krúdy sokszor írta meg - ő is jellemzően többféleképpen - legendás eredetét. Közülük a legismertebb a harmincas évek elejei, a Magyar Hírlap-beli. Azóta őt idézik jól-rosszul. Mondhatjuk, tőle ment át a köztudatba.




Eszerint Újházy Ede látogatásai során elbeszélte, hogy ő az érett tyúkdarabokkal, aprólékokkal, jóféle fehér húsdarabkákkal, tésztával és megfelelő zöldségekkel főzött leves kedvelője. Másnap a figyelmes főszakács kedveskedett neki a későbbi tyúkleves első változatával. A Mester megkóstolta, és további utasításokat adott a készítéshez. Így alakult, finomodott olyanná, amit napjainkban megtalálhatunk a legrangosabb éttermek étlapjain is. Van olyan anekdotaváltozat is, hogy a Mester, amikor először kóstolta, nem nagyon ízlett neki. Mivel azonban asztaltársasága és a séf elhírelte, hogy ez Újházy kedvence, minden vendéglátóhelyen hasonló készítménnyel figyelmeskedtek neki. Ez minden valószínűség szerint kedves kitaláció. Ahogyan a Mester tulajdonságait ismerjük, aligha hagyta volna szó nélkül, ami nem az ő szájíze szerint készült. Valószínűleg Nagy Endre írta meg leghitelesebben az Újházy-leves készítésének titkát. A Mesterről hangulatos portréképben olvashatjuk a következőket: "Nem sajnálta a fáradtságot, költséget, elutazott Debrecenbe, hogy saját találmányú levesének anyagát beszerezze. Vén kakasok kellettek ehhez a leveshez, amelynek megkeményedett izmaiba szerelmi viharok íze-sava gyülemlett össze. Három napig egyfolytában kellett főniök, amíg belemálltak a levesbe, és eggyé főttek a zöldséggel, főként a legendás jelentőségű zellerrel. Különösen vigyázott, hogy el ne kallódjanak a kakasok taréjai és egyéb megkülönböztető szervei, amelyeknek átazonosuló képességében babonásan hitt. Megkülönböztető figyelmének jele volt, ha valakit egy-egy ilyen részlettel megkínált."

A kakashús különleges részeinek átazonosuló képessége mindennapi beszédtéma volt Újházy vendéglői törzsasztalánál és baráti körében. Móricz Zsigmond Ebéd című elbeszélésében az esperes ugyanerről hasonlóan elmélkedik. Szentenciaként így fogalmaz: "Egy ilyen tányér leves a beteget talpra állítja, s az egészségest viruló ifjúvá teszi." Számos forrásból ismerjük, hogy Móricz szívesen hallgatta Újházy anekdotázásait, bölcselkedéseit, tanácsait.

Nagy Endre rajzolta meg - talán még Krúdynál is szemléletesebben Újházy Ede gasztronómiai portréját is. "A sors, a láthatatlan rendező, akkor cselekedett volna az ő kedve szerint, ha valami nagy vendéglő - verandának teríti meg a világot. Ő ott járt-kelt volna a megrakott asztalok között kedvderítő mosolyával, unszoló szavával. "Így is marad meg barátai emlékezetében: amint ott izgul a Wampetics vendéglő nyári teraszán: az ebédlők mind mintha az ő személyes vendégei lennének; ő maga lopva eszik csak egy-egy falatot. Szeme fáradhatatlanul ellenőriz, megnézi az ételt, amit a pincér hoz, és néhány nyálfakasztó szóval magasztalja erényeit, gondosan átvizsgálja a kiürült tálakat a mosogatókonyhába vezető útjukon, megnézi, hogy valóban kiürültek-é, és ha talál bennük egy-egy le nem szopogatott csontocskát, egy-egy lefaragott mócsingdarabkát, maga viszi vissza a vendéghez, és méltatlankodva kiált rá: "Te marha! Hiszen épp ez a java!"

Ugyancsak Nagy Endrétől származik az alábbi remek összefoglaló, őt bemutató, szinte festői tömörségű kép: "Színész volt, nagy művész, tehát emléke kortársai élethossziglanára ítéltetett. De egy maradandó emléke mégis van: a vendéglők étlapján a Chateaubrand-ok, Wellingtonok között ott szerepel az Újházy-leves is."

Falusi kolbászleves kenyérfedővel




Falusi kolbászleves kenyérfedővel

Hozzávalók 4 személyre:

250 g pulykamell,
200 g füstölt kolbász,
250 g vegyes zöldség,
2 dl tejszín, 1 dl étolaj,
só, fűszerpaprika, 1 csokor kapor,
150 g liszt, 20 g élesztő, Delikát fűszer

Elkészítése:

A finomra vágott vöröshagymát olajon lepirítjuk, hozzáadjuk a kockákra vágott húst, a megtisztított, felaprított zöldséget, majd a karikákra vágott kolbászt.

Megszórjuk kevés liszttel, felengedjük vízzel, sózzuk, Delikáttal ízesítjük, majd készre főzzük.
A végén tejszínnel dúsítjuk. Cserépedénybe merjük, a lisztbűl, vízből, élesztőből, sóból kenyértésztát készítünk, amit fedőként az edény tetejére tapasztunk.
180 °C-os sütôben kb. 10-12 perc alatt rásütjük.

2012. június 7., csütörtök

Bodzaszörp - Bodzalekvár

Bodza, fekete Sambucus nigra

"A bodza virága, levele, érett bogyója egyaránt tartalmaz gyógyhatású anyagokat"

Népies neve:

bocfa, csete, fái bodza, fekete bodza

A növény leírása:

A bodzafélék (Caprifoliaceae) családjába tartozik, mindenfelé elterjedt, de főleg cserjések, lomberdők területén él. Cserje vagy néha fa.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászatban felhasználható része a virágzata és a bogyója. Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik.

Mi van benne?

A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat mint a szambunigrint.

Mire jó?

A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó. Használják még vértisztításra, köhögéscsillapításra. A leveléből készült tea pedig reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.


Jó tudni!


A friss bodzatermések nyersen, illetve a kéreg és a levelek is nagyobb mennyiségben fogyasztva kellemetlen gyomor-bélrendszeri tüneteket, émelygést, hányást okozhatnak. Cián-glikozid tartalma miatt a koncentrációtól függően lehet toxikus (pl. a termésből lekvárban).
Bodza, fekete Sambucus nigra

Ne keverjük a bodzákat!


A bodzaszörp csak a fekete bodza (Sambucus nigra) virágzatából készülhet. Ezt azért fontos tudni, mert Magyarországon több bodzafaj él vadon. A ritkán előforduló fürtös bodza (Sambucus racemosa) virága nem alkalmas szörpnek, termése pedig pirosas, így könnyen elkülöníthető a fekete bogyójú fekete bodzától. Gyakori növény viszont a mérgező gyalogbodza (Sambucus ebulus), amelynek szintén fekete a termése, és virága is a fekete bodzáéhoz hasonlító lapos, fehér ernyő. A legfontosabb különbség a fekete bodza és gyalogbodza között az, hogy míg az ehető fekete bodza fás szárú bokorrá nő, addig a mérgező gyalogbodza lágy szárú növény. A fekete bodza május közepétől 3-4 héten át virágzik.


Hogyan használjuk?

Tea:

Meghűlés megbetegedések, hurut ellen fogyasszuk a virágból készült teát. Csészénként 2 teáskanálnyi drogot öntsünk le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrjük le.

Hogyan készítsünk házi bodzaszörpöt?


Lássuk a hozzávalókat:

20 nagyobb bodzavirágzat, 4 kg cukor, 6 liter víz, 5 db citrom, 10 dkg citromsav, 1 kávéskanál nátrium-benzoát (tartósítószer).

A bodzavirágok gyűjtésekor a teljesen kinyílt virágtányérokat keressük. A virágzati szárat alaposan vegyük szemügyre: ha tetvektől feketéllő darabokat találunk, inkább keressünk egy egészséges bokrot. A forgalmas utakat ugyancsak kerüljük el, hiszen a kipufogógázokból származó anyagok felhalmozódnak a növényekben. Ha összegyűjtöttük a 20-25 bodzatányért és a hozzávalókat, kezdődhet a főzőcskézés. Tisztaságmániások hideg vízben lemoshatják a bodzavirágokat, bár ezzel az értékes, ízes virágpor egy részét is eltávolítják. Tegyünk fel forrni 5 liter vizet, amelyben keverjünk el 3,5 kg cukrot. A maradék fél kg cukrot karamellizáljuk egy edényben, majd ha kész, öntsünk rá 1 liter vizet. Ne ijedjünk meg, amikor a hideg víz hatására a karamellizált cukor megkeményedik, hiszen tovább melegítve hamarosan feloldódik a vízben. A cukros leveket öntsük össze, és együtt forraljuk fel. Miután kihűlt a szirup, tegyük bele a bodzavirágokat, a felkarikázott citromot, a citromsavat és a tartósítószert. 4-5 napig hagyjuk összeérni az ízeket, ezalatt rendszeresen kevergessük. Szűrés után öntsük tiszta üvegekbe. Ízlés szerint 1:6 - 1:7 arányban vízzel vagy szódával hígítva egész évben fogyasztható.

Házi bodzaszörp készítése


Hozzávalók:

25 - 30db bodzavirág
2l víz
2kg kristálycukor vagy gyümölcscukor
10dkg citrompótló


A bodzaszörp elkészítése:


A virágokat tegyük megfelelő edénybe, engedjünk rájuk 2 liter vizet, adjuk hozzá a citrompótló felét, és letakarva 1 napig jól áztassuk ki a virágokat, úgy, hogy időnként óvatosan átkeverjük. Másnap szűrjük le a bodzaszörp levét egy megfelelő edénybe, és öntsünk hozzá a 2 kg cukrot. Közepesen magas hőfokon állandóan kevergetve főzzük meg bodzaszörp levét. 30 - 35 percig. Félidőben adjuk hozzá a citrompótló másik felét. A főzés alatt a házi szörp szépen kitisztul.

Az üvegeket használat előtt alaposan mossuk ki, és ecetes vízzel öblítsük át őket. Engedjünk egy mély edénybe, vagy tepsibe forró vizet, állítsuk bele az üvegeket, így nem pattanhatnak el a forró bodzaszörptől, amikor beletöltjük. Az üvegeket töltsük szinte teljesen tele.

A szörp tartósításához bevált módszer, ha kettéhajtott celofán közé teszünk pici, (egy késhegynyi) szalicilt és ezt helyezzük az üveg szájára, majd lezárjuk az üveget. A szalicil így nem érintkezik a fogyasztásra szánt élelmiszerrel, de elpusztítja a levegőből esetleg bekerülő, erjedést okozó gombákat. De ha rövid idő alatt - 1 -2 hónap - elfogy a szörpünk, a szaliciles biztonsági "tartósítást" nyugodtan elhagyhatjuk, mert a cukor bőven tartósít ennyi időre. Ezután a forró bodzaszörpös üvegeket úgynevezett száraz dunsztba tesszük. Erre a célra használhatunk takarókat, paplanokat is, mert nagyon lassan kell kihűlnie az üvegeknek. Szobahőmérsékleten tartva várjuk meg, amíg teljesen kihűlnek.

Bundás bodza

A jól megmosott bodzavirágzatot édes palacsintatésztába forgatjuk, majd forró olajban kisütjük. Az ország számos területén igen közkedvelt édesség.


Oké, a bodzaszörp, az egy dolog, de ne járjunk szemellenzővel. A leszedetlen virágokból őszre leszedhető, sötét húsú, vörös levű bodzatermés válik, amelyikből ételek kész tárháza készíthető el. A bodzabogyó íze harmonikusan összecseng az almával, a birsalmával és a szilvával is. Fontos, hogy a bogyók magját távolítsuk el a felhasználás előtt, mert ezek enyhén mérgezőek.

Elkészítés:
A bodzabogyókat leszemezzük. Ezt követően többször hideg vízben átmossuk, lemérjük, majd egy fazékba öntjük. Hozzá adjuk a súlya felének megfelelő mennyiségű cukrot, (ha sűrűbbre szeretnénk főzni, kicsivel többet is adhatunk hozzá) és elkezdjük főzni. Addig főzzük, míg a bogyó meg nem puhul, szét nem esik. Ekkor sűrű szitán átpasszírozzuk (a magját nem használjuk fel!)
Nagymama bodzalekvárja

Hozzávalók: 1 kg leszemezett bodzatermés, 1 kg cukor, 1 kg alma, fél csomag (2,5 dkg) porított zselatin. A meghámozott, kimagvazott és apróra vágott almát összekeverjük az előre átpasszírozott bodzaterméssel és cukorral. Az így kapott keveréket állni hagyjuk egy napig, majd főzéssel pépesítjük. Ha nem sűrűsödik meg eléggé, használjunk zselatint, és azzal főzzük lekvársűrűségűre a gyümölcspépet. Töltsük száraz, előmelegített üvegekbe, légmentesen zárjuk le és tartsuk száraz dunsztban egy órán át.

Piri néni bodzalekvárja

Hozzávalók:
érett, fekete bodza, cukor, víz Az érett, fekete bodzát vízzel leöblítjük és leszemezzük. 1 kg gyümölcshöz 80 dkg cukorból 2 dl vízzel sűrű szirupot főzünk, belekeverjük a gyümölcsöt, erős tűzön addig főzzük, amíg kissé sűrűsödni nem kezd. Forrón üvegekbe töltjük, lekötözzük és száraz gőzbe rakjuk.


Aszalt fekete bodza:


Elkészítése:

A fekete bodzát lebogyózzuk, és vékony rétegre terítve napra tesszük száradni. Időnként megforgatjuk.

Kedvezőtlen időjárás esetén mérsékelt hőfokon sütőben is végezhetjük az aszalást. Az aszalt bodzát üvegekbe rakjuk, lekötjük, és hűvös helyen tároljuk. Ügyeljünk arra, hogy csak a kellően megszárított bodzabogyó tartósítható a romlás veszélye nélkül.

Aszalt fekete bodzából készült tea:

Elkészítése:
Az aszalt bodzabogyót hideg vízben megmossuk, levét leöntjük, és annyi vizet öntünk rá, hogy a gyümölcsöt ellepje. 2-3 napi áztatás után felhevítjük. és néhány percig forraljuk. Az így nyert főzetet mézzel édesítve melegen gyógyteaként, lehűtve üdítő italként fogyaszthatjuk.

2012. június 6., szerda

Pitypangszirup


Gyermekláncfű - A közismert magyar neve: pongyola pitypang


A pongyola pitypangot, amely gyepterületeken nő, a pázsitokban kellemetlen gyomnak tekintik, pedig a beteg emberek számára felettébb ertékes gyógynövény. Áprilisban, májusban virágzik, mindenütt füves területen, réten és mezsgyén található. Sárga virágszőnyeget alkot, mely minden évben újra és újra óriási lelkesedést vált ki belőlünk. A túl nedves területeket elkerüli.

Két kiemelkedõ tulajdonságával tűnik ki a gyógynövények közül: segít epebántalmak és májbetegségek gyógyításában.

Virágzás elõtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. Az egész növény gyógyító hatású. Szokásommá vált, hony tavasszal rögtön salátának készítve tálalom vagy vacsorához burgonyával illetve félkeményre fõtt tojással körítve szolgálom fel.

Használ cukorbetegség ellen is. Cukorbetegek naponta fogyasszanak iegaíább tizet a virág szárából, amíg a pongyola pitypang virágzik. A szárat virágostul mossuk meg, csak akkor távolítjuk el a virágfejet és lassan szétrágjuk. A szárat kezdetben egy kicsit keserûnek érezzük, de ropogós és nedvdús, és olyan ízű, mint az endíviasaláta.

És most nézzük a pitypangszirup receptjét :


Két összemarék-pitypangvirágot teszünk egy liter hideg vízbe és lassan főzzük. Amikor a víz bugyogni kezd, a tűzhelyről a fazekat levesszük, és éjszakára állni hagyjuk a főzetet. Másnap az egészet egy szitára öntjük, lecsepegtetjük és két kézzel, jól kinyomjuk. A léhez egy kiló nyers cukrot keverünk és hozzáadunk egy karikára vágott fél citromot, esetleg héja nélkül csak a levét. Ennél több citromtól savanyu lesz. A fazekat fedő nélkül tesszük a tűzhelyre. A legkisebb lángon (fokozaton) melegítjük, hogy az összes vitamin megmaradjon benne. A főzetet pároljuk, vigyázva arra, nehogy forrjon. A masszát egyszer-kétszer hagyjuk kihűlni, hogy ellenőrizhessük az állagát. Nem szabad túl sűrűnek lennie, mert akkor idővel kikristályosodik. De túl híg se legyen, mert akkor megsavanyodik.

Az igazi, megfelelő állagú szirup zsemlére vagy vajaskenyérre kenve rendkívül ízletes.
(olyan mintha méz lenne)

2012. június 3., vasárnap

Fenyőszirup, fenyőszörp....köhögés ellen


Verus Konyhájában találtam ezt a jó kis receptet .

  • kb. 2 normál méretű befőttesüvegnyi friss fenyőhajtás
  • 12-14 evőkanál cukor
  • 5 evőkanál méz

És akkor a recept. A leszedett világos zöld, zsenge hajtásokat, kb 5-8 cm-esek, egy normál méretű tiszta, csírátlanított befőttesüvegben rétegenként lecukrozzuk, egy-egy evőkanál mézet is adva hozzá, szorosan lenyomkodjuk, préseljük, hogy a cukor és a fenyő minél jobban érintkezzenek egymással. Legfelülre cukor kerül. Lefedjük egy tiszta vászondarabbal,és rácsavarjuk a tetőt. Addig érleljük, míg a cukor teljesen elolvad és a fenyőlevelek fakulni kezdenek. Néha meg is rázhatjuk egy kicsit.

Én a konyhában hagytam az üveget, nem tettem se napra, se sötétbe. 6 nap után leszűrtem a szirupot, felforrósítottam és csírátlanított üvegekbe tettem, majd ment a száraz dunsztba. Tartósítószert nem adtam hozzá, szerintem a cukor megfelelően konzerválja, de a biztonság kedvéért, a hűtőben fogom tárolni. Jó lenne, ha a téli náthás szezonra maradna belőle. Ebből az adagból kb. 2 dl szirup lett.


Fenyőszörp:


A leszűrt és lecsepegtetett fenyőhajtásokat egy edénybe tettem, szedtem hozzá még két befőttesüvegnyi friss hajtást és ezt is hozzáadtam. Felöntöttem másfél liter vízzel és adtam hozzá 3 kg cukrot, 2 felkarikázott és alaposan megmosott citromot, valamint 1 kiskanál citromsavat. Addig melegítettem, kevergettem, míg a cukor teljesen feloldódott, majd lefedve takarékon 25 percig forraltam. Egy napig hűvös helyen pihentettem, majd ismét felforraltam, leszűrtem, és még forrón üvegekbe mertem. Száraz dunsztban hagytam lassan kihűlni. Én a szörpöket mindig ezzel az aránnyal készítem ( 1 liter vízhez 2 kg cukor) és tartósító nélkül hűvös helyen, pl. kamrában akár egy évig is eláll.

2012. június 2., szombat

Tarhonyás rizottó

Hozzávalók:

1 vöröshagyma,
1 gerezd fokhagyma,
5 dkg felkockázott sonka,
20 dkg tarhonya,
1 liter zöldségleves(kockából),
20 dkg borsó,
só,bors,petrezselyem,kevés főzőtejszín

Elkészítés:

A sonkakockákat 2 percig pirítjuk,hozzáadjuk a felaprított hagymákat.Beleszórjuk a tarhonyát és kicsit pároljuk,amíg a szemek üvegessé vállnak.Felöntjük a levessel és forraljuk.Kis lángon,lefedve,időnként kevergetve főzzük.20 perc után mehet bele a borsó és méhg néhány percig főzzük.A végén ízesítjük a fűszerekkel,és a tejszínt is belekeverjük.

Elkészítési idő: 40 perc

Cukkinis-paprikás hús

Hozzávalók:


50 dkg sertéskaraj
2 db cukkini
2 db pritaminpaprika (lehet kaliforniai is)
4 db paradicsom
1 vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olívaolaj

vegeta
fehér bors
kakukkfű

Elkészítés:

  A vöröshagymát felkockázzuk.A cukkinit megmossuk, felkockázzuk. A paradicsomokat megmossuk, félbevágjuk. A paprikát 1 centis csíkokra vágjuk.
 Hőálló tálba vagy tepsibe öntjük az olajat, belerakjuk a zöldségeket, enyhén sózzuk.
  Jöhet a hús a tál közepébe, sózva, fehérborsozva és fokhagymával megtüzdelve, kis vegetával megszórva.
  A félbevágott paradicsomokat a zöldségekre tesszük és egy kis vizet öntünk alá.
  Előmelegített sütőben, 180 fokon kb másfél órát sütjük, fólia alatt.
 Majd fél órát fólia nélkül, hogy piruljon a hús, közben egy kis kakukkfüvet szórunk a karajra.

Szalonnás francia rakott burgonya

Hozzávalók:tetszés szerint


burgonya
tojás
tejföl

szerecsendió
bacon szalonna
sajt

Elkészítés:

A burgonyát héjában sós vízben megfőzzük, majd karikára vágjuk.
A szalonnát kockára vágjuk, kiolvasztjuk, lecsepegtetjük.
A tojássárgáját, a tejfölt, a fűszereket elkeverjük a szalonnával, a burgonyával, majd hozzáadjuk a tojásfehérje keményre felvert habját.
Vajazott morzsázott tepsibe öntjük, tetejét sajttal megszórjuk, és pirosra sütjük.

Csirkés-gombás kavarodás

Hozzávalók:

2 csirkemell
450 g vegyes zöldség (karfiol, brokkoli, répa)
1 kaliforniai paprika
1 csiperkegomba konzerv
200 ml főzőtejszín
1/2 nagy tejföl
30-35 dkg trappista sajt (fele apróra reszelve)
2 tojás
1 ek majonéz
1 ek mustár
1 ek zsír vagy kb. 2 ek olaj
bors


Elkészítés:

A csirkemellet apróra felkockázzuk, kevés zsiradékon kifehéredésig pirítjuk, közben sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a lecsepegtetett gombát, kicsit összekeverve pirítjuk még 1-2 percig, majd leöntjük az alatta képződött levet, ez nem kell a továbbiakban.
A főzőtejszínt, tejfölt, majonézt, mustárt, tojásokat, borsot, sót jól elkeverjük.
Egy nagy tálba öntjük a gombás csirkét, hozzáöntjük a fagyos zöldségeket (ha jeges, a jeget szedjük le, vagy előbb tegyük a zöldséget meleg vízbe 1 percig, majd csepegtessük le, és utána öntsük a csirkéhez, különben túl leves lesz az étel), a kaliforniai paprikát, és az apróra reszelt sajtot, majd keverjük össze.
Öntsük az egészet jénai tálba, és csurgassuk rá egyenletesen a tejszínes szószt.
Tetejére szórjuk a sajt másik felét.

175 °C-on, 30 percig lefedve, és 20 percig fedő nélkül, légkeveréssel sütjük, míg a sajt aranybarnára nem pirul.

Tanácsok:
Diéta alatt önmagában is fogyasztható, de diétán kívül köretnek rizst ajánlok.

Elkészítési idő: 60 perc

Baconos - sajtos csirkemell

Hozzávalók:

2 csomag szeletelt bacon szalonna
40 dkg trappista sajt
4 db filézett csirkemell

liszt
tojás

Elkészítés:

A szalonnát közepes tepsibe tesszük úgy, hogy mindnek a fele kilógjon oldalt, ezzel fogjuk betakarni a végén. A csirkemellet hosszában szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk ,enyhén sózzuk. lisztbe, tojásba, megint lisztbe mártjuk. A tepsibe egymás mellé tesszük. Beborítjuk a vékonyra szeletelt sajttal. Erre újabb réteg hús kerül. Ráhajtogatjuk a kilógó szalonnát, alufóliával lefedjük és kb. 30 - 40 percig így sütjük, majd a fóliát levéve tovább sütjük, amíg szép piros nem lesz.
Sült burgonyával tálaljuk .
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...